"Celorepubliková energetická osvěta"

Konference: Konec doby uhelné v Česku, budoucnost jsou obnovitelné zdroje

Konference: Konec doby uhelné v Česku, budoucnost jsou obnovitelné zdroje

Konference: Konec doby uhelné v Česku, budoucnost jsou obnovitelné zdroje

Využívání uhlí postupně končí. Cestou do budoucna je kombinace obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky. Na konferenci o solární energii a akumulaci v ČR to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Můžeme se hádat o tom, jestli podíl obnovitelných zdrojů v roce 2030 bude 20 procent nebo 24 procent. Někteří si určitě myslí, že by to mohlo být víc, někteří možná méně. Je ale nesporné, že energetický mix se mění a měnit se bude. Konec doby uhelné nastává,“ uvedl Brabec.

 

Jediná cesta

Právě větší využití obnovitelných zdrojů v kombinaci s jádrem je podle vládních představitelů pro ČR jediná možná cesta pro splnění cílů Evropské unie v energetice, týkající se například snižování emisí oxidu uhličitého. Podporu má zejména rozvoj malých fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v připravované legislativě naopak nepočítá s velkými solárními zdroji. Nezařadilo je do připravovaných energetických aukcí, ve kterých mají po roce 2021 soutěžit výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Tento záměr MPO dlouhodobě kritizují Solární asociace a Svaz moderní energetiky.

 

Fotovoltaika v posledních sedmi letech stagnuje

V Česku od roku 2012 celkový instalovaný výkon solárních elektráren prakticky stagnuje. Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bylo na konci loňského roku v ČR instalováno asi 2050 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

 

Loni dvojnásobný nárůst

Podle údajů od distributorů bylo loni připojeno do sítě 2200 nových solárních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 11 MW. Což je téměř dvojnásobný nárůst proti roku 2017. Podle loňské studie EGÚ Brno by ČR mohla do roku 2030 mít solární elektrárny o celkovém výkonu nejméně 3,5 GW (3500 MW).

Podle předběžných dat ERÚ činila loni výroba elektřiny v ČR 88 terawatthodin, meziročně o 1,1 více. Nejvíce se na ní podílely uhelné elektrárny, které k produkci přispěly 45,1 TWh, meziročně o 0,8 procenta méně. Následovala výroba jaderných elektráren, která naopak proti předloňsku stoupla o 5,6 procenta na 29,9 TWh. Výroba z fotovoltaických elektráren vzrostla o 6,6 procenta na 2,3 TWh.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás