Elektřina zdražuje nejrychleji za sedm let
Ceny elektřiny na začátku letošního roku rostly nejvíce za posledních sedm let. Zdražili všichni velcí distributoři. Poslední z nich, Pražská energetika, nedávno oznámil zvýšení cen pro pětinu svých odběratelů o přibližně pět procent. To znamená v průměru asi 50 korun měsíčně na zákazníka. Zdražení u ostatních hráčů na trhu se pohybuje kolem pěti až osmi procent. Vyšší náklady na energie dopadají také na firmy, některé už kvůli tomu zvedají ceny svých výrobků. Díky mírné zimě naopak část lidí ušetří za topení, uvedla Česká televize na svém webu.
Cenu ovlivňuje burza
Elektřina zdražuje hlavně kvůli růstu její ceny na burze. Meziročně se zvýšila až o třetinu, za poslední dva roky dokonce téměř na dvojnásobek. A to i přesto, že na začátku letošního roku ceny mírně klesly. Zákazníci většinou poznali zdražení už ve vyúčtování za minulý rok a znovu to pocítí i za ten letošní, pokud nemají ceny zafixované.
Jestli bude elektřina dál zdražovat, bude záviset právě na vývoji na burze. Další změny pro domácnosti analytici očekávají spíš od příštího roku. „Samotní dodavatelé reagují s nějakým zpožděním. To znamená, že teď došlo k plošnému zdražení elektřiny, ale v další době neočekáváme, že by se ceny měly někam hýbat,“ uvádí produktový manažer serveru Ušetřeno.cz Tomáš Suchý.
Nejvíc zaplatí lidé, kteří elektřinou i topí
Domácnostem vzrostou náklady především podle toho, k čemu elektřinu používají. Pokud jen ke svícení, měly by s běžným tarifem ročně zaplatit o 2000 korun víc. Pokud proudem také ohřívají vodu, je nárůst skoro 4500 korun a rodina, která elektřinou navíc i topí, bude letos platit zhruba o 8000 korun víc.
Jedním ze způsobů, jak ušetřit, je změna dodavatele. České domácnosti tuto možnost využívají stále častěji. Letos od začátku roku vystřídalo dodavatele elektřiny už přes 120 tisíc odběratelů. U plynu je to bezmála 56 tisíc domácností.
Za topení lidé ušetří díky mírné zimě
Ušetřit by lidé naopak mohli za teplo, jehož vyúčtování v těchto dnech dostávají. Někteří mohou očekávat vrácení přeplatku v řádu stokorun. Uplynulá zima totiž podle Teplárenského sdružení patřila k nejteplejším v poslední dekádě. Spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody vloni meziročně klesla až o osm procent. Méně utratili i lidé, kteří topí dřevem. Jeho cenu snižuje sucho a kůrovec. Zákazníci průměrně zaplatí 480 korun za metr krychlový plus dopravné. O rok dříve se palivové dříví prodávalo o dvě stovky dráž. Naopak hnědé uhlí zdražilo až o 10 procent a ceny rostou i u zemního plynu.