Největším znečišťovatelem ovzduší v Česku je elektrárna Počerady
Hnědouhelná elektrárna Počerady byla v minulém roce největším znečišťovatelem ovzduší v Česku. Do atmosféry vypustila 5,5 milionu tun oxidu uhličitého. Na druhém místě skončila další elektrárna společnosti ČEZ Tušimice II s více než 4,4 milionu tun CO2, třetím největším znečišťovatelem byla elektrárna Chvaletice skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Vyplývá to z dat ze systému obchodování s emisními povolenkami.
Zatímco Počerady a Tušimice se držely na podobné hodnotě jako předloni, Chvaletice zvýšily emise CO2 o 43 procent proti roku 2017 na nejvyšší hodnotu za posledních 11 let. Předloni činily emise zhruba tři miliony tun CO2, loni přes 4,3 milionu. Dalšími v pořadí za těmito třemi elektrárnami v produkci emisí oxidu uhličitého loni byly paroplynová elektrárna Vřesová, hutnická firma ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny.
Hnědouhelné elektrárny jsou největším výrobcem elektřiny v ČR s podílem 43 procent, na jaderné elektrárny připadá třetina. Obnovitelné zdroje, které životní prostředí nezatěžují, mají 11procentní podíl. Patří mezi ně fotovoltaické, větrné a vodní elektrárny.
Podle ekologické organizace Greenpeace elektrárna Počerady produkuje podobné množství emisí jako všechna nákladní auta v České republice.
O budoucnosti Počerad zatím není rozhodnuto. ČEZ stále neřekl, jestli elektrárnu opravdu zavře a bude tak naplňovat Státní energetickou koncepci ČR, nebo jestli ji prodá Pavlu Tykačovi. V říjnu loňského roku generální ředitel holdingu Sev.en Energy Luboš Pavlas potvrdil, že holding má stále o elektrárnu zájem. Tykačova společnost Vršanská uhelná jednala s ČEZ, kterému elektrárna nyní patří, o její koupi předloni. Dozorčí rada ČEZ ale transakci neschválila.
Foto zdroj: Wikipedie