"Celorepubliková energetická osvěta"

Sluneční elektrárny se po roce otevřou veřejnosti

Sluneční elektrárny se po roce otevřou veřejnosti

Sluneční elektrárny se po roce otevřou veřejnosti

Praha – Solární elektrárny se od 30. května do 5. června opět po roce zpřístupní veřejnosti. V rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje otevře své brány 17 slunečních projektů v několika krajích. Akci pořádá Solární asociace, která chce  představit fungování elektráren, možnosti využití energie ze slunce a dát tak najevo, že lze žít ve společnosti, která přispívá k udržitelnému rozvoji.

 

Náklady na budování fotovoltaických elektráren v posledních deseti letech výrazně klesly. Investice na výstavbu jednoho MW solární elektrárny se snížila ze 100 na 15 milionů korun.

 

Fotovoltaika je tak bezkonkurenčně nejlevnějším a nejbezpečnějším zdrojem výroby elektrické energie. Její rozsáhlejší využití může na jednu stranu snížit ekologickou zátěž působenou hnědouhelnými elektrárnami a na druhou i působit na celkový pokles ceny elektřiny pro zákazníky. Ta totiž za posledních 15 let bezprecedentně narostla o zhruba 200 procent.

 

Poznat zblízka velké solární parky, ale i menší střešní instalace mohou návštěvníci ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském, Olomouckém, Moravskoslezském kraji a v Praze. Otevřena veřejnosti bude jedna z největších fotovoltaických elektráren ve střední Evropě FVE Vepřek v Nové Vsi.

Největší je jako stovka fotbalových hřišť

Jedná se o komplex 13 bloků, které se rozprostírají na ploše 82,5 ha, což představuje rozlohu zhruba stovky fotbalových hřišť. Bude možné si prohlédnout také první tuzemskou solární elektrárnu v Bušanovicích v Jihočeském kraji. Jak lze využít energii ze slunce uvidí návštěvníci v Prakšicích ve Zlínském kraji.

Tamní úložiště energie je prvním velkokapacitním skladovacím bateriovým systémem v Česku, které je připojeno do distribuční soustavy. Zajímavostí bude několik desítek trackerů se zrcadly u FVE Myštěves a FVE Řehoty v Královéhradeckém kraji.

Do akce se 5. června zapojí Národní technické muzeum v Praze. Po celý den budou v muzeu probíhat workshopy pod názvem Poznej energii Slunce. Děti si budou moci otestovat, co vše energie dokáže a jaké je její praktické využití. Sestavit si mohou také jednoduchý model solárního panelu a zjistí, jak se dá recyklovat.

Aktuální seznam otevřených slunečních elektráren včetně možných termínů návštěvy je ZDE. Prostory budou otevřeny nejen veřejnosti, ale v rámci exkurzí i žákům základních a středních škol. Akce se koná pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR.

 

Solární asociace, která akci pořádá, sdružuje více než 450 výrobců panelů, instalačních a servisních firem, provozovatelů solárních elektráren, obchodníků s elektřinou, ale i univerzit a výzkumných pracovišť. Jde o vůbec největší profesní sdružení podnikatelů v solární energetice. Celkově asociace zastupuje 1211 MW instalovaného výkonu.

 

 

One thought on “Sluneční elektrárny se po roce otevřou veřejnosti

  1. A když je to ta nejlevnější energie, proč ji musí všichni odběratelé těm solárním baronům dotovat. Se podívejte každý na výpis kolik ročně platíte na zelenou energii. Je údajně vykupovaná za vyšší cenu než z jiných zdrojů. Když se o to člověk trochu zajímá tak si vyčte z různých stránek na Internetu a z různých studií, že výroba těch panelů zatíží ekologii více než dopad těch uhelných elekráren- ne že bych je obhajoval. A ekonomicky-kdyby se to nevyrábělo v Číně, tak by to bylo nerentabilní. Je to dobrý business pro vlastníky těch elektráren, všichni jim to vlastně platíme ze svého, ale když si to tak vezmu jako celek, tak je otázka zda to v rámci ekologie neškodí víc než ty uhelné. O zabrané orné půdě ani nemluvím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás