Obnovitelné zdroje v Česku klesly na úroveň roku 2012
Praha – Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v Česku dál klesá. Loni spadl na nejnižší hodnotu od roku 2012. A to přesto, že výroba ve větrných i fotovoltaických elektrárnách meziročně vzrostla. Je to tím, že ještě více rostl výkon zejména jaderných elektráren, uvedly Lidové noviny.
Obnovitelné zdroje podle Energetického regulačního úřadu tvoří jen 12,7 procenta spotřeby elektřiny v ČR a necelých 11 procent její výroby. Evropský průměr je přitom trojnásobný a v sousedním Rakousku je to dokonce 72 procent.
Nové zelené elektrárny se v Česku v posledních letech prakticky nebudují. Větrné elektrárny přibývají jen nepatrně, fotovoltaické vůbec. Ani do budoucna se nepočítá s jejich rozvojem. Klimaticko-energetický plán, který by měl stanovit, jak se Česko připojí k evropským energetickým cílům, se zatím dopracovává. V návrhu se ale na další rozvoj solární a větrné energie nesází. Evropské cíle chce Česko splnit větším pálením biomasy (například dřeva) nebo odpadu.
Cena elektřiny se zvedla o 200 procent
Kritikům plánu vadí hlavně to, že Česko se solární energií nepočítá navzdory tomu, že ceny fotovoltaických panelů postupně klesají a roste jejich efektivita, na druhé straně se zvyšuje cena elektrické energie. Za posledních 15 let se zvýšila o 200 procent.
Zatímco dříve se solární energie neobešla bez dotací, nyní se už v Evropě budují solární parky i na komerční riziko. Náklady na budování fotovoltaických elektráren v posledních deseti letech výrazně klesly. Investice na výstavbu jednoho MW solární elektrárny se snížila ze 100 na 15 milionů korun. Fotovoltaika je tak bezkonkurenčně nejlevnějším a nejbezpečnějším zdrojem výroby elektrické energie. .
Evropská unie si stanovila, že z obnovitelných surovin bude v roce 2020 20 procent spotřebované energie, tedy jak elektrické, tak energie na vytápění či dopravu. V roce 2030 to má být už 32 procent. Česko se k těmto cílům připojuje jen zdrženlivě. Na rok 2020 si stanovilo cíl 13 procent, na rok 2030 navrhuje necelých 21 procent.
První metu splní Česko bez problémů. V tomto případě pomohl solární boom před deseti lety, rostoucí spalování biomasy, vytápění dřevem v domácnostech a přimíchávání biopaliv do nafty a benzinu. Právě to má pomoci splnit i podíl obnovitelných zdrojů pro rok 2030. Podle materiálu se očekává, že se bude do nafty a benzinu přimíchávat ještě více biosložky, že se domácnosti, které dosud topí uhlím, přesunou ke dřevu nebo dalším biopalivům.