Zisk ČEZu stoupl díky zdražení elektřiny. Vyrábíme ji stále draze a neekologicky
Polostátní energetické společnosti ČEZ přispěly tuzemské domácnosti a firmy na růst zisku v prvním čtvrtletí o 14 procent na 8,3 miliardy korun. Firmě stouply také tržby, a to o 12 procent na 51,8 miliardy korun. Za růstem profitu stojí výrazné zdražení elektřiny, ke kterému ČEZ na začátku roku přistoupil.
Naopak negativně se v hospodaření projevily vyšší náklady na emisní povolenky pro výrobu elektřiny. Firma tak doplácí na to, že stále téměř polovinu elektřiny vyrábí v neekologických uhelných elektrárnách. ČEZ letos zdražil od nového roku části zákazníků elektřinu o osm procent. Šlo o lidi, kteří nemají zafixovány ceny, elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu. Zdražení firma zdůvodnila rostoucí cenou elektřiny na velkoobchodním trhu. Ačkoliv tedy spotřeba uživatelů nijak výrazně nestoupla, musí letos sáhnout do kapsy výrazně hlouběji.
Obnovitelné zdroje jsou stále jen doplněk
Z tradičních zdrojů vyrobil ČEZ v prvním čtvrtletí 16,6 terawatthodin (TWh) elektřiny, o šest procent více než ve stejném období loňského roku. Výroba elektřiny v alternativních zdrojích dosáhla 0,7 TWh, čímž meziročně stoupla o 18 procent.
Stále však zůstává pouze doplňkovým zdrojem vedle hnědouhelných a jaderných elektráren. Produkce elektřiny v jaderných elektrárnách vzrostla o 0,5 TWh a letos výroba proudu v atomových blocích překoná 30 Twh.
ČEZ v souladu se státní energetickou politikou stále sází na uhlí a jádro namísto většího zapojení obnovitelných zdrojů. Náklady na odsíření elektráren respektive emisní povolenky, stejně tak jako na dostavbu nových jaderných bloků, jsou přitom enormní a dosahují desítek miliard korun.
Náklady na fotovoltaiku klesly
Naopak investiční náklady na výstavbu jedné MW fotovoltaických elektráren klesly ze 100 milionů v roce 2010 na 15 milionů v roce 2019. FVE se stává bezkonkurenčně nejlevnějším a nejbezpečnějším zdrojem výroby elektrické energie. Vedení polostátní firmy zároveň oznámilo, že z loňského zisku navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii. Firma tak navrhuje vydat na dividendách 99 procent zisku, což je dosud nejvyšší podíl.
Loni ČEZ dával 33 korun na akcii. Stát, který je většinovým akcionářem společnosti, by tak letos dostal zhruba devět miliard korun, zatímco loni to bylo 12,4 miliardy. Na tuto částku se mu složila velká část českých domácností. Řešením je podle expertů odstavení tří největších uhelných elektráren s ročními emisemi 15 milionů tun CO2. Jejich produkce se fakticky celá vyváží za zlomek ceny, kterou platí obyvatelstvo. Díky tomu by se mohla také snížit cena elektřiny.
Solární elekrarna jako nejbezpečnější zdroj elektrické energie? Ve které realitě? Z hlediska počtu mrtvých nebo množství jedovatých látek na jednotku dodané energie, bezpečností dodávek, záboru půdy.. ve všech těchto parametrech je násobně horší než jaderná energetika.