Vláda zřídila komisi pro útlum uhelné energetiky
Před odchodem na prázdniny vláda premiéra Andreje Babiše schválila zřízení uhelné komise, která má říct, kdy Česko přestane v elektrárnách spalovat uhlí. Zásadní výstupy by komise mohla předložit podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) už koncem příštího roku.
Podíl energetiky založené na uhlí by podle Státní energetické koncepce měl do roku 2040 klesnout na 10 až 15 procent. Loni měly hnědouhelné elektrárny podíl na výrobě elektřiny přes 40 procent. Nahradit by je měly obnovitelné zdroje energie a částečně zřejmě také jaderné elektrárny.
Komise sestaví jízdní řád útlumu
Komise bude mít 19 členů z ministerstev, státních úřadů i průmyslových, odborových či ekologických organizací. Předsedat jí budou ministři životního prostředí Brabec a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Scházet se komise bude každý měsíc. Hlavním úkolem nového poradního orgánu vlády bude zhodnotit budoucí potřebu hnědého uhlí a zpracovat doporučení k přizpůsobení Česka útlumu energie z fosilních paliv.
Nastartovat výrobu z obnovitelných zdrojů
Ústup od uhlí závisí na aktivaci ostatních zdrojů energií. „Není to úplně jednoduché i s ohledem na jádro. Nejde jen o to, že předpokládáme, že se naplní jízdní řád a že se postaví další blok v Dukovanech. Přibližně v letech 2045 až 2047 by měly dojet prodloužené čtyři stávající dukovanské bloky,“ uvedl Havlíček.
Kromě zvýšení výroby jaderné energie podle něj musí posílit také výroba z obnovitelných zdrojů. „V současné době jsou na přibližně 14 procentech, přičemž naší ambicí je dostat se v roce 2030 do rozhraní 22 až 24 procent,“ doplnil.
Největší znečišťovatel
Hnědouhelné elektrárny jsou v současnosti největším znečišťovatelem ovzduší v Česku. Stát v současnosti rozhoduje, zda tu vůbec nejhorší v Počeradech zavře, nebo ji prodá Pavlu Tykačovi. Ten již provozuje dalšího velkého znečišťovatele ve Chvaleticích, kde místo dosavadního útlumu zvedl výkon elektrárny na maximum.
Bez uhlí funguje v Evropě 10 zemí
Zcela se uhelných elektráren zbavilo už deset evropských států a další země jejich odstavení plánují nebo o něm uvažují. Vyplývá to z údajů Mezinárodní asociace pro obchodování s emisemi (IETA). Největší výrobce elektřiny v Česku, ČEZ, zopakoval, že chce být uhlíkově neutrální do roku 2050, to znamená, že množství oxidu uhličitého (CO2), které vyprodukuje, firma zároveň spotřebuje nebo zlikviduje.