Dosluhující Chvaletice blackout neodvrátily
V půlce června se v médiích objevila zpráva, že dosluhující hnědouhelná elektrárna Chvaletice, kterou v roce 2013 koupil holding miliardáře Pavla Tykače, odvrátila blackout v Pardubickém kraji. Tykačův tým se tak snaží vytvořit zdání o nepostradatelnosti tohoto zastaralého neekologického energetického zdroje.
Podle ČEPS nejen že nešlo o blackout, ale běžný výpadek způsobený odstavením rozvodny kvůli údržbě, ale navíc jej mohlo nahradit jiné připravené řešení. Chvaletice sice v nastalé situaci pomohly, jejich role jediného zachránce však byla, mírně řečeno, nadsazená.
Pardubicko se bez Chvaletic obejde
Nasazení elektrárny v kritickém okamžiku bylo podle týdeníku Respekt asi skutečně to nejlepší, co šlo udělat, Tykačova firma však falešně vyzdvihuje nepostradatelnost Chvaletic jako argument, proč je udržet v chodu co nejdéle. V zemi, kde se pořád nejvíc elektřiny vyrábí z uhlí, má i chvaletická elektrárna svůj význam a nikdo jí nebere zásluhy za to, že v krizové chvíli byla po ruce. Tykač – majitel mosteckých uhelných dolů – ji pochopitelně neprovozuje jako milodar pro region, ale kvůli penězům.
Loni tu výroba stoupla o čtyřicet procent. Ne kvůli vznešenému cíli z firemního sloganu, podle kterého Chvaletice zásobují Pardubicko „ve dne v noci“. Produkce elektřiny v Pardubickém kraji je skoro třikrát vyšší než spotřeba, navíc Česko, jak známo, velké množství elektřiny vyváží. Bez Chvaletic by se z hlediska celkové spotřeby hravě obešlo.
Největší znečišťovatel
Tykačově PR akci se nepodařilo zakrýt fakt, že pálení uhlí ve Chvaleticích je jeden z největších místních zdrojů znečištění a skleníkových plynů. Navíc v elektrárně, kterou její původní majitel ČEZ chtěl už před lety odstavit jako zastaralou a která k dalšímu životu potřebuje od úřadů výjimky na exhalace škodlivin.
Vydělávat peníze je jistě legitimní činnost. Jen je smutné, že v tomto případě to obnáší víc škody než užitku. Ať se Tykač snaží obalamutit veřejnost sebevíc.
(foto zdroj: iuhli.cz)