Proč platíme stále více za elektřinu aneb nesmyslná distribuční přirážka
Proč se nám zdá nesmyslná? Pouze kvůli její výši. Z různých médií se stále dozvídáme, že za vysokou a stále rostoucí cenu elektřiny mohou vodní elektrárny, solární elektrárny, větrné elektrárny a další podporované tzv. obnovitelné zdroje. Skutečnost je ale, jako vždy, jiná, stačí se podívat na jednu konkrétní fakturu a % jednotlivých položek z celkové fakturované částky:
24,88% platba obchodníkovi s elektřinou (vč. daně z elektřiny) za dodanou elektřinu, kterou můžete, jako zákazník, ovlivnit jednáním s obchodníkem,
71,12% je poplatek distributorovi, který může ovlivnit pouze Energetický regulační úřad (ERÚ),
2% jsou systémové služby ČEPS a poplatek operátorovi trhu OTE, které stanoví ERÚ
a necelá 2% činil poplatek na všechny podporované obnovitelné zdroje POZE, který je stanoven zákonem, někdy nazývaný „zelená daň“.
A nakonec si k tomu všemu stát „přirazí“ svých 21% DPH.
Vyúčtování téměř 3/4 části faktury ve formě poplatku distributorovi je pro odběratele skutečnou „černou dírou“, do které nevidí a asi nikdy neuvidí, i když právě poplatek za distribuci tvoří největší část faktury. Např. v Německu je ale poplatek za distribuci podstatně nižší. Český zákazník musí proto spoléhat na ERÚ, že opravdu chrání jeho oprávněné zájmy a nedopustí zneužití lokálního monopolu distributorem. Pokud se pak ale dočteme, že údajně členové Rady ERÚ nezákonně postupovali v zájmu distributorů a proto je vláda musela nahradit těmi, kteří budou hájit zájmy zákazníků, otázka zní: O kolik a kdy nová Rada ERÚ sníží distribuční poplatky a tedy i faktury pro zákazníky?
Ivan Noveský Institut pro energetiku z.s.
Kdo s tím kdy něco udělá ? Hlavní slovo má dnes zisk a vytřískat z lidí co nejvíc peněz. Elektřina, plyn, voda, bydlení, potraviny … Veškerá možnost, že elektřinu, plyn i vodu může distribuovat více firem (hodně zahraničních) je jen podvod, kdy si každá snaží nahrabat co nejvíc. Zaplacení politici rádi udělají nevýhodné smlouvy jako to bylo i u vody, kde starost o trubky nechali městům a co se prodává, voda, to dali zahraničním firmám, které ceny šroubují dle libosti. Totéž u elektřiny a plynu. Zvlášť v současné době, kdy ČR vysychá (příčiny jsou jiná kapitola) a voda je čím dál cennější. Shrnul jsem to všechno dohromady, nezlobte se, že nepíši jen o elektřině, ale má to společný základ – naše politiky.