Stát, který neochránil investice do solárů, hodlá nadržovat jádru
Je to již téměř deset let, kdy stát náhlou změnou regulatorních podmínek v podstatě znehodnotil řadu miliardových investic do solárních elektráren. Paradoxně, teď chystá v případě jaderné energie přístup zcela opačný. Investora, kterým je polostátní ČEZ, zbaví v případě výstavby nových jaderných bloků všech rizik a případné ztráty vezme na sebe.
V závěru roku 2010 státní Energetický regulační úřad náhle změnil regulatorní rámec, když skokově snížil garantované výkupní ceny za elektřinu vyrobenou z fotovoltaických elektráren na polovinu. Znehodnotil tak investice dosahující stovek milionů korun a mnoho investorů dostal do velkých potíží. Kromě finančních ztrát navíc některé ze solárních podnikatelů ještě trestně postihuje ve vykonstruovaných procesech.
ČEZ je asi jiný případ. Stát bere rizika na sebe
Naopak v případě jádra se chystá stát uzavřít s ČEZ jako investorem do výstavby nového jaderného zdroje smlouvu, jejímž obsahem má být, že na sebe bere rizika za případnou změnu regulatorního rámce.
Pokud by ke změně došlo, bude stát investorovi případné újmy kompenzovat a veškeré negativní důsledky bere na sebe. Jde o situace, kdy se změní regulatorní pravidla a legislativní podmínky a změna bude pro společnost znamenat zvýšení nákladů či naopak snížení zisku. To byl přesně případ solárních elektráren, kde ale stát nikomu nic nekompenzoval.
„Nemělo by se to stávat, protože legislativa a regulatorní rámec má být předvídatelný a stabilní, aby tomu investorovi na začátku poskytoval solidní možnost se rozhodnout, jestli do tohohle projektu ty peníze dá nebo nedá,“ uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
I po letech je výsledkem solární blamáže fakt, že výroba elektřiny ze slunce stagnuje a podílí se na celkové produkci jen zhruba čtyřmi procenty, zatímco jádro má podíl 33 procent.
Zatímco zmařené investice do ekologických solárních panelů, k jejichž výstavbě stát zprvu motivoval, šly plně za jejich majiteli, v případě prodražení výstavby nových jaderných bloků škodu zaplatí daňoví poplatníci, aby mohl polostátní ČEZ v klidu a bez rizika vydělávat.
Tento článek napsal asi člověk, který nemá ani tři pohromadě. Solární panely pane autore, byly primárně vyrobeny za účelem vědeckého rozmachu v oblasti vesmírného výzkumu a je hrozná škoda, že někdo takovou nestoudností vůbec dovolil hyzdit tvař naší Země. Jadro je ekologičtější, levnější, spolehlivější, a pokud se podíváte někdy na vyúčtování za elektřinu, tak možná přestanete plácat takové nesmysly o tom co zaplatí daňový poplatník. Tento článek naprosto degraduje hodnověrnost tohoto webu.
Naprosto souhlasím. Nikdo kdo se věnuje energetice nemůže říci že solární panely jsou k něčemu dobré. Mimochodem energetické náklady na výrobu jednoho článku jsou vyšší než energie, kterou ten článek za celou svou životnost vyrobí. Kde se ta energie na výrobu článku vezme? Jádro, uhlí, ropa plyn. A nebude to jinak. Jediná cesta do budoucna je jádro a jaderná fúze.
Tento článek napsal demagog. Solární elektrárny u nás „vyrábí“ 2,5-2,7% energie ne 4%. Každý rok čeští spotřebitelé zaplati za tohle zanedbatelné mnozství energie zaplati kolem 30 miliard korun celkem 700-800 miliard za 25 let co je garantována neskutečná absurdní obludná cena 12-14kč/kWh, když konvenční zdroje vyrabí za 0,8-1,2kč/kWh. Přičemž solarní energii za tudle vobludnou cenu musi distributor vykoupit a pak ji prodává v siti za 0,3-0,5kč/kWh protože dodávky solarní energie jsou nepravidelné a tedy nekvalitni. Rozdíl se zaúctuje všem odběratelům do distribuce! Za takto zcela bezúčelně vyhozených 700-800mld mohly stát 3-4 bloky 1200MW jaderné elektrarny, které by po dobu 60 let dodávaly 1/3 české spotreby za nízké naklady na palivo 0,08Kc/kWh a uskladnění vyhořelého paliva 0,02Kc/kWh (dle finského úložiste vybudovaného podle nejvyšších standardů)