Rakousko je ostře proti dostavbě Dukovan
Sousední Rakousko razantně nesouhlasí s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. Elektrárna patřící skupině ČEZ získala na výstavbu jednoho či dvou jaderných bloků kladný posudek vlivu na životní prostředí.
Dostavbu v tiskovém prohlášení odmítlo rakouské ministerstvo udržitelnosti a cestovního ruchu, které spravuje agendu někdejších ministerstev životního prostředí a zemědělství.
Cíl Rakouska je 100 procent obnovitelné energie
Rakouské ministerstvo uvedlo, že do řízení EIA připojilo svůj názor téměř 80 000 Rakušanů, což dokazuje, že téma české jaderné energetiky je v Rakousku považováno za důležité.
„Náš cíl je proto 100 procent obnovitelné energie,“ dodalo. Kritiku vůči vydání kladného stanoviska EIA vyslovila také někdejší rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová. „Jaderná elektrárna není technologií budoucnosti, není čistá, není šetrná ke klimatu, není levná, a především je nebezpečná,“ prohlásila.
EIA pro Dukovany ještě neznamená povolení výstavby
Nové jaderné bloky v jaderné elektrárně Dukovany získaly na sklonku minulého týdne od ministerstva životního prostředí (MŽP) kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA).
Stavba nového jaderného zdroje o výkonu do 2400 megawatt bude mít podle ministerstva přijatelné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel. Záměr na stavbu jednoho až dvou nových bloků si od úřadu nechala posoudit firma ČEZ. EIA není povolením výstavby, ale odborným podkladem pro další řízení.
Stanovisko obsahuje 47 podmínek, jejichž splnění má minimalizovat dopady záměru na zdraví obyvatel i životní prostředí. Podmínky se týkají hlavně zajištění jaderné bezpečnosti, radiační ochrany nebo monitoringu a ochrany vod či protihluková opatření.
Proti jsou i lidovci
Proti novým blokům je i Rakouská lidová strana (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Ta vyzvala ostatní politické strany ke společnému postupu proti plánovanému rozšíření jaderných elektráren Dukovany v Česku a Krško ve Slovinsku. Ještě tento měsíc chce ÖVP v Národní radě prosadit příslušné usnesení. V neděli 29. září se v Rakousku uskuteční volby a jejich favoritem je právě ÖVP.
Rakousko chce fungovat bez jádra
Na základě referenda z roku 1978 se Rakousko rozhodlo nezprovoznit svou dokončenou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie z jádra. Proto se také dlouhodobě k jaderným energetickým programům sousedních států staví kriticky.