Skončila jedna z prvních jaderných elektráren, britská Calder Hall
Letos 3. září definitivně skončil „život“ jedné z prvních a zároveň ve své době největších jaderných elektráren. V britské Calder Hall bylo dokončeno vybírání paliva ze všech čtyř jaderných bloků.
Elektrárna byla uvedena do provozu v říjnu 1956 a její životnost byla projektovaná na 20 let, využitím projekčních rezerv a řadou inovací byla životnost elektrárny prodloužena na 56 let. Odstavena byla 31. března 2003. Měla produkovat levnou elektřinu, ve skutečnosti byla nákladnější než uhelné zdroje.
Drahý provoz
Ačkoliv úřady veřejně oznamovaly, že elektrárna bude produkovat elektřinu levnou tak, že ji nebude možné vyúčtovat, ve skutečnosti byla jejím primárním účelem v době spuštění výroba plutonia pro britský jaderný program. I kvůli tomu provoz rozhodně nebyl tak levný, jak se původně předpokládalo.
Ještě v 50. letech vláda ve vlastních analýzách uváděla, že výroba z uhlí je o 25 procent levnější, ve skutečnosti to bylo spíše o 50 procent.
Zbydou jen jádra reaktorů
Vyřazování z provozu probíhalo v několika etapách. V roce 2008 proběhlo bourání dvou chladicích věží elektrárny, mezitím probíhala postupná demolice dalších prvků a také odstraňování 2300 tun azbestu, který se v areálu nacházel.
Odstraňování samotných 40 000 palivových tyčí začalo osm let po odstavení zdroje, tedy v roce 2011. První reaktor byl zbaven všeho paliva v roce 2016. Rozebírání elektrárny bude pokračovat v dalších letech. V roce 2027 by měly v areálu stát pouze čtyři reaktorové budovy. I ty budou postupně rozebrány, až zbydou pouze betonové biologické štíty kryjící reaktorová jádra.