Za elektřinu zaplatíme zase víc. Zdraží na přelomu roku
Domácnosti by se měly připravit, že za elektřinu zaplatí od příštího roku další desetikoruny měsíčně navíc. A to i když se ceny energie na burze téměř nemění a naopak mohou začít klesat.
Důvodem očekávaného zdražování je snaha některých obchodníků dorovnat své zisky na úroveň minulých let a zároveň očekávané zvýšení sazby u regulované složky, kterou každoročně stanovuje Energetický regulační úřad. Ta by mohla vzrůst do pěti procent.
Zdražování burze navzdory
„Podle vývoje cen na burze by obchodníci neměli zdražovat. Problém je, že většina obchodníků má nižší zisky než v minulých letech, tak by rádi ceny elektřiny zvýšili,“ řekl Lidovým novinám expert Jan Schindler z webu TZB Info.
Až tisíce za rok
Růst by se měl držet jen v jednotkách procent, i tak to ale mohou být stokoruny, při vyšší spotřebě i tisícikoruny za rok. Část dodavatelů na své zákazníky nepřenesla celé zdražení z předchozího roku, případně měli na letošní rok nakoupeno ještě za dobré ceny. Na příští rok už ale mít nemusí.
Zdražení nebude plošné
Dodavatelé energií se shodují v tom, že případné zdražení v příštím roce nebude zásadní a nebude plošné. Ceny se zvýší jen některým skupinám zákazníků. Mírný růst cen elektřiny se ale bude týkat pouze zákazníků se smlouvami na dobu neurčitou.
Lidé, kterým v nejbližší době skončí smlouvy s fixovanou cenou, mohou pocítit mnohem razantnější zdražení. Výhodné nabídky, které byly na trhu například před dvěma lety, už k mání nejsou.
Možnost změny
Spotřebitel, kterému dodavatel oznámí zdražení, má dvě možnosti. Může se obrátit na svého stávajícího dodavatele s žádostí o poskytnutí výhodnějších podmínek a jelikož konkurence je velká, u mnohých požadavek obstojí.
Druhou možností je odstoupení od smlouvy a přechod k jinému distributorovi. Zvýšení ceny od dodavatele elektřiny či plynu se považuje za jednostrannou změnu smluvních podmínek. A v takovém případě má právo od smlouvy s ním odstoupit, a to bez sankce.
Ceny dál porostou
Většina expertů se shoduje v tom, že ceny porostou i v dalších letech. „Pokud nenastane závažnější globální, evropské nebo české ekonomické zpomalení, nelze vyloučit zdražování elektřiny domácnostem průměrným tempem kolem deseti procent ročně až někdy do roku 2025,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.
V příštích letech růst cen vedle zdražování emisních povolenek ovlivní i zvyšující se podpora obnovitelných zdrojů a také nástup elektromobility, který se projeví ve zvýšené poptávce po elektřině.
.