Česko u solárů vsadilo na špatný cenový model. Budoucností jsou aukce
Česko se po solárním boomu v roce 2010 vydalo v podpoře fotovoltaiky špatnou cestou, ze které dosud nesešlo. Problémem je zvolená podpora alternativních zdrojů elektřiny pevnými výkupními tarify.
Ty regulátor vyhlásil, aniž by se limitovala kapacita, pro kterou budou platit. Spolu s poklesem nákladů na fotovoltaické panely byl výsledkem prudký nárůst instalovaného výkonu, který ERÚ vyděsil tak, že tarify nečekaně výrazně snížil.
Následovalo praktické zmrazení oboru, hon na solární barony, kteří se snažili urychlenou výstavbou elektráren do termínu garantovaných vyšších cen zachránit své investice, i mezinárodní arbitráže. Z tohoto šoku se odvětví dodnes nevzpamatovalo.
Aukce vedou
Naopak aukční model zvolený v některých jiných zemích se osvědčil a naznačuje, kam by se mohla ubírat i tuzemská zelená energetika. Aukční model se od začátku ukázal jako podstatně méně nákladný, protože si sám vypisovatel aukcí fakticky určoval, kolik toho chce, případně i kolik je maximálně ochoten zaplatit. Jedinou neznámou pak bylo, kam až klesne cena.
V zemích, které se touto cestou od začátku vydaly nebo na ni rychle přestoupily, je také celý obor nesrovnatelně lépe přijímán.
Draží i Německo
V případě holandských dražeb celkový objem kapacity trvale roste, a jak se v nich neustále odhalují reálné hodnoty cen vstupů a požadovaných marží, náklady na megawatthodinu elektřiny z nově poptávaných fotovoltaických elektráren rychle klesají.
Německo, které nemá víc slunečního svitu než Česko, přešlo od feed-in-tarifů k aukcím, které se dostaly letos v červnu při celkové kapacitě nasmlouvané kapacitě 204 megawattů na průměrnou cenu za kilowatthodinu na 5,47 eurocentu. Jeden velký projekt v Meklenbursku-Pomořansku na severu bývalého východního Německa vyšel na 4,9 centu za kilowatthodinu.
Šokující nízké ceny
Experty šokovaly dosažené ceny z nových instalací na Blízkém východě (Saúdské Arábii) nebo v Mexiku. Letos se dostaly poprvé ceny pod dva americké centy za kilowatthodinu v aukcích v Brazílii a poprvé také ve Spojených státech, kde od elektrárny v kalifornském Kern County bude nakupovat losangeleská městská distribuční společnost kilowatthodinu za 1,997 centu. Portugalsko letos nakoupilo novou kapacitu pod 1,5 centu za kilowatthodinu. V roce 2010, přitom ceny v celosvětovém aukčním průměru dosahovaly 24,1 centu za kilowatthodinu.
Česko solární dražby nechce
Česko k aukcím energie ze solárů zatím nepřistoupilo a ani se k tomu nechystá. Plánovaná novela zákona o podporovaných zdrojích energie s aukcemi na fotovoltaiku nepočítá. Podporuje pouze malou fotovoltaiku na střechách budov formou operačních programů a dotací v rámci Nové zelené úsporám. Podpora výstavby fotovoltaik například na tzv. brownfieldech, tedy bývalých průmyslových objektech, které dnes zůstávají bez využití, nadále zcela chybí.