Studie: Fotovoltaika může nahradit polovinu výroby uhlí
Podle studie institutu IDEA o odbourávání české uhlíkové stopy je možné v tuzemsku snížit emise skleníkových plynů nikoli o vládou avizovaných 40 procent, ale o 80 procent, a to i bez nových jaderných bloků.
K podobným závěrům podle časopisu Respekt dospěly stejně zaměřené studie ekologických organizací, jako je Hnutí DUHA nebo Greenpeace. Podle jedné ze studií by šlo v uhelných regionech, jako je Ústecko a Karlovarsko, fotovoltaikou nahradit polovinu dnešní výroby uhlí.
Další říká, že by šlo uhlí odpojit z výroby elektřiny úplně už před rokem 2030, podmínkou jsou ale výrazné investice do úspor a co největší impulz k rozvoji zelených zdrojů.
Obtížné dotace
Rozvoj solárních elektráren se v Česku nadlouho zastavil po nezvládnutém solárním boomu před deseti lety, kdy vláda z původně přehnaných dotací přešla do opačného extrému a podporu úplně zrušila. To se začíná měnit až poslední dobou.
Elektřina je dražší, panely levnější a na firemní solární elektrárny stát začal vypisovat dotační programy z nevyčerpaných evropských fondů. Příznivci fotovoltaiky však namítají, že nynější podpora je pro pořádný solární restart stále slabá. Pro podniky hlavně proto, že čerpání z evropských fondů je v rámci zdejších podmínek byrokraticky náročné, zdlouhavé a hlavně s nejistým výsledkem. Příprava běžně zabere dva roky i více.
Havlíček chystá podporu malých solárů
Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka jeho úřad nyní „připravuje velkou podporu malé čisté energie“. Její konkrétní obsah se teprve chystá, důraz na slovo „malé“ ale zapadá do dosavadního přístupu, kdy zelené zdroje jsou brány jen jako doplněk tradiční energetiky, který si musí vybojovat významnější místo na trhu sám.
Útlum uhlí v nedohlednu
Datum odklonu od uhlí má vládě poradit nově zřízená uhelná komise, svoje závěry však zveřejní až koncem příštího roku a vzhledem k velké převaze stoupenců konvenční energetiky mezi jejími členy od komise nelze čekat nic převratného. V praktické rovině vláda poslední dobou spíš překvapuje v opačném směru. Letos například prošlo posunutí limitů těžby v severočeském Dole Bílina z roku 2030 do roku 2035 a příští rok má namísto odstavení přejít největší zdejší uhelná elektrárna Počerady z majetku ČEZ do rukou majitele mosteckých dolů Pavla Tykače.