Stát dává od fotovoltaiky ruce pryč, přitom je nejvýhodnější
České ministerstvo průmyslu a obchodu je skeptické k navyšování podílu fotovoltaických elektráren na tuzemské výrobě elektrické energie. Jde přitom o nejvýhodnější zdroj elektřiny, které ČR doporučuje několik studií renomovaných firem.
Poradenská firma Deloitte například prezentovala ekonomické scénáře rozvoje obnovitelných zdrojů do roku 2030, které ukázaly, že pro Česko jsou nejvýhodnější větrné a solární elektrárny. Fotovoltaické zdroje mohou v některých scénářích narůst až na 9 GW instalovaného výkonu a větrné na 1,4 GW .
Po solárním boomu se podpora zastavila
Jednotlivé členské státy připravují národní klimaticko-energetické plány, které byl právě měly určit trajektorii rozvoje obnovitelných zdrojů a snižování emisí. Česko připravilo plán, který obsahuje navýšení podílu obnovitelných zdrojů na 20,8 %, Evropské komise zemi doporučila podíl obnovitelných zdrojů navýšit o 3 procentní body.
Podle ekonomických analýz, které má k dispozici Svaz moderní energetiky, je pro Českou republiku nejvýhodnější, aby navýšení provedla právě výstavbou fotovoltaických nebo větrných elektráren.
Podle programového ředitele svazu Martina Sedláka chybí ale jakákoliv státní podpora. „Česko během posledního desetiletí podstatně promarnilo šanci rozvíjet dál obnovitelné zdroje,“ uvedl v ČT.
Po solárním boomu před rokem 2010 se další rozvoj téměř zastavil. Dnes jsou fotovoltaické elektrárny ekonomicky dostupné, ale v České republice rostou pouze o několik megawattů ročně díky podpoře Nové zelené úsporám. Nové parky, které by například mohly vyrůstat na průmyslové znečištěných lokalitách, Česká republika zatím nepodporuje.
Bez baterií to nepůjde
Obnovitelné zdroje se, podobně jako jaderná energetika, navíc neobejdou bez rozvoje akumulace. A v této oblasti je opět Česko pozadu oproti jiným evropským státům.
Například v Německu existují projekty, kdy se jednotlivé baterie, které jsou umístěny v domácnostech, spojí do virtuálního bloku a mohou nabízet systémové služby na energetickém trhu, tedy ty regulace. Stejně tak Británie, anebo Nizozemsko. ČR potřebuje aktualizovat legislativu tak, aby se tyto bateriové systémy mohly ruku v ruce rozvíjet právě s projekty nových obnovitelných zdrojů.
Růst HDP až o 7 procent
Rozvoj obnovitelných zdrojů nebo celého komplexu moderní energetiky znamená ekonomickou příležitost. Investice do rozvoje obnovitelných zdrojů by mohla podpořit českou ekonomiku podle některých růstových scénářů až o 7 % hrubého domácího produktu. Stejně tak podle Sedláka vzniknou příležitosti v oblasti provozu těchto zdrojů a přibývají pracovní místa.
Prosim Vás, všechny kteří se nad danou problematikou zamýšlíte, konkrétně nad fotovoltaikou, podívejte se na pořizovací cenu, a to nejenom Kč/kW, ale ještě prosím připočtěte plochu potřebnou, a pokud stat nenařídí jako povinnost instalovat na střechy, což bych v případě super/hyper-marketů bral i s parkovaci plochou jako povinnost, když už dotujeme vyrobu potravin jakožto jejich obchodni artikl. Podělte životností, reálným výkonem a zakomponujte likvidaci, ne prodej do rozvojovych zemí, a jestli chcete ještě pánové intelektuálové akumulovat do stavajicich bateriových systémů, tak Bůh s vámi. To si opravdu naše děti nezaslouží. A tuším by se tento web měl přejmenovat: zaplaťzafotonvole.cz