"Celorepubliková energetická osvěta"

Soláry se začínají vyplácet i bez dotací

Soláry se začínají vyplácet i bez dotací

Soláry se začínají vyplácet i bez dotací

Doba, kdy obnovitelné zdroje potřebovaly masivní dotace, je dávno pryč. Podle Hospodářských novin se to netýká jen obřích solárních parků v zemích, kde slunce velmi silně svítí po většinu roku, ale i menších elektráren, které si může každá středně velká firma postavit na střeše své výrobní haly ve střední Evropě.

Návratnosti firemních fotovoltaik pomáhá růst cen elektřiny v posledních letech i to, že výrazně poklesly náklady na technologie v zelené energetice. Například ještě v roce 2010 potřebovaly solární elektrárny podporu na megawatthodinu až 500 eur, nyní se staví první, kterým stačí tržních 50 eur.

Cena takzvané silové elektřiny, která se prodává na energetických burzách, tvoří podle manažera fondu Nova green Energy Ondřeje Žídka v konečných fakturách plus minus polovinu, podle výše spotřeby.

Vlastní elektřina se firmám vyplatí

Pokud firma spotřebovává vlastní vyrobenou elektřinu, neušetří zhruba jen 50 eur (cca 1280 korun) za megawatthodinu, což je nynější tržní cena, ale daleko více. U vlastní elektřiny nemusí firmy platit ještě jednou tolik na poplatcích za distribuci, přenos elektřiny či podporu zelené energie.

„Do dvou až tří let může být poměr mezi cenou silové elektřiny a cenami technologií takový, že půjdou provozovat tak, aby přinášely investorům výnosy. Zdroje, které vyrábějí elektřinu pouze pro vlastní spotřebu firem, jsou ekonomicky návratné a zajímavé již nyní,“ uvedl manažer Energy Teamu UniCredit Bank Jan Jašek.

Firmy dosáhnou na evropské dotace
Některé firmy mohou, často v kombinaci s dalšími úsporami energií, získat na zelenou energetiku evropské dotace. To výrazně pomůže ekonomice projektu. Podle odhadů ČEZ se návratnost podobných investic při započítání dotace pohybuje už okolo sedmi let.

Dotace vyplácí Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), který spravuje ministerstvo průmyslu. To už schválilo přes čtyři sta projektů, ale  dotaci zatím vyplatilo jen u 22 z nich.

Delší je zatím návratnost u domácností, jež nemají takové úspory z rozsahu jako obří solární parky. Majitelé rodinných domů ale mohou získat dotaci z programu Nová zelená úsporám, kam míří část peněz z prodeje emisních povolenek. Malé střešní fotovoltaiky tak mohou získat podporu až 150 tisíc korun. Vláda zvažuje, že dotace pro rodinné domy a další budovy ještě navýší. Velké solární elektrárny zatím podporovat odmítá.

Česko se drží při zdi

V Česku právě probíhá debata o rozvoji obnovitelných zdrojů do roku 2030, ke kterým se má stát zavázat v rámci evropského boje s globálním oteplováním. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje, aby se v Česku za jedenáct let podílela zelená energie na 22 procentech celkové spotřeby, dnes je to 15 až 16 procent. Podle ekologů, ale i energetických firem je to málo a chtějí mnohem více.

One thought on “Soláry se začínají vyplácet i bez dotací

  1. Zatím jsem neobdržel od žádné firmy solidní nabídku solárních panelů pro RD. Většinou nabízí ohřev bazénu, výřivky a případně užitkové vody. A jednoduchý jednofázový systém což jei pro RD nevyhovující. Mají zájem o výdělek z realizace, vyfasování dotace a víc je nazajímá…Sytém s akumulací do elektrických článků a tím možnosti využívání energie po celý den a i více dní pokud není sluneční osvit už tak rychle návratný nebude, tím spíše, že životnost článků a jejich cena v tom hraje velkou neznámou…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás