Větrné elektrárny na moři mnohonásobně zvýší kapacitu
Energie vyrobená z větrných elektráren na moři by se během příštích dvou desetiletí mohla zvýšit 15 krát. Do roku 2040 by tak hodnota tohoto odvětví měla dosáhnout jednoho bilionu dolarů (23,1 bilionu korun).
V současnosti se na celosvětové produkci elektřiny podílí 0,3 procenta. Vyplývá to ze studie Mezinárodní agentury pro energii (IEA), kterou citovaly Haló noviny.
Náklady prudce klesají
K předpokládanému rozmachu větrných elektráren přispívá prudké snížení nákladů na stavbu těchto zdrojů a zlepšení technologie. Větrné nebo solární elektrárny patří k obnovitelným zdrojům energie, které mají v budoucnu nahradit neekologické uhelné nebo rizikové jaderné elektrárny.
Obnovitelné zdroje nahrazující fosilní paliva jsou důležité pro splnění globálně dohodnutého cíle – omezit v tomto století vzestup teploty pod dva stupně Celsia.
Rozšíření větrných elektráren na moři by mohlo celosvětově zabránit vzniku pěti až sedmi miliard tun emisí oxidu uhličitého z elektráren, odhadla IEA.
Větrná revoluce
Větrné elektrárny na moři mají podle výkonného ředitele IEA Fatiha Birola potenciál přinést podobné prudké snížení nákladů, jako břidlicový plyn nebo fotovoltaika.
Birol očekává, že průměrné náklady na produkci elektřiny z elektráren na moři se do pěti let sníží o polovinu na 60 USD za megawatthodinu. K tomuto snížení přispějí hlavně větší turbíny, které jsou vysoké až jako Eiffelova věž, a také nižší finanční náklady.
Vede Británie a Čína
V Evropě větrné elektrárny na moři v nákladech brzy překonají nové paroplynové elektrárny a budou na stejné úrovni jako solární elektrárny a větrné elektrárny na pevnině. V Číně by se kolem roku 2030 měly stát konkurenceschopné s novými uhelnými elektrárnami, domnívá se IEA.
Největší kapacitu větrných elektráren na moři má nyní Británie, ale kolem roku 2025 by ji měla překonat Čína. Zájem o tyto elektrárny roste i ve Spojených státech, na Tchaj-wanu a v Japonsku. Největším projektantem elektráren na moři je dánská společnost Orsted.