Dostavba Dukovan za 160 miliard? Proč, když soláry zlevňují
Plán na dostavbu nových jaderných bloků v Česku získává konkrétní obrysy. Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen má být v roce 2036.
Na tiskové konferenci po jednání vládního výboru pro jadernou energetiku to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). To vše v době, kdy solární energie zlevňuje a průmyslové země světa sází na obnovitelné zdroje. Podle něj jde o plán, který také počítá s tím, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021 a dodavatel bloku bude vybrán do konce roku 2022.
160 miliard, které se možná nikdy nevrátí. Soláry zlevňují
Výstavba nového bloku o výkonu okolo 1200 megawattů vyjde na 140 až 160 miliard korun. Podle zkušeností z výstavby nových jaderných zdrojů v posledních letech však zřejmě nepůjde o konečnou částku. To kontrastuje se stále klesajícími náklady na fotovoltaiku nebo větrníky. Cena solárních panelů za posledních deset let klesla o 85 procent a v současnosti se jejich provoz za stávajících cen elektřiny začíná vyplácet i bez státních dotací.
Právě cena elektřiny je podle Hospodářských novin velkým rizikem stavby nového jaderného reaktoru. Dnes nikdo neví, kolik bude v době dostavby stát. Při aktuálních hodnotách okolo padesáti eur za megawatthodinu by se nový blok nikdy nezaplatil. Mezinárodní studie hovoří o tom, že potřebné jsou ceny sto eur a vyšší.
Zaplatí to občané
Investory nových jaderných zdrojů budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. Stát tak de facto ponese investiční rizika místo ČEZu. Investici v ale v každém případě v konečném důsledku zaplatí občané – buď jako spotřebitelé a zákazníci ČEZ nebo jako daňoví poplatníci.
Rozšíření jádra kvůli útlumu uhlí, obnovitelné zdroje odsunuty
Nový jaderný zdroj má vyrovnat plánovaný útlum výroby elektřiny z uhelných zdrojů. Ten podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka nejde nahradit obnovitelnými zdroji. Jejich podíl by se měl v roce 2030 pohybovat jen kolem 22 procent. Větší ambici stát v současnosti nemá. Zatímco tedy většina západního světa jde právě cestou obnovitelných zdrojů, Česku se stále zaměřuje na drahé a nebezpeční jádro.
Všechny jaderné stavby v Evropě mají zpoždění
Podle předsedy Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy je plán na dostavbu Dukovan velmi optimistický. „Finský reaktor má zatím zpoždění deset let, francouzský zatím osm. Nevím, na čem je založen předpoklad, že dokončit nejsložitější stavbu světa, kterou nedokázala v termínu ani Francie ani Finsko, dokáže Česko. Země, která nezvládá dostavět dálniční síť,“ uvedl.
Mylej zelenej soudruhu co si napsal tenhle blábol. Tušíš ty trumbelíne, že soláry nedodávají elektřinu, když nesvití slunce a že když není jasno tak vyrábějí málo? Tušís ty zelenej demagogu, že v zimě běžně 20 dní z měsíce nevyrobí soláry prakticky nic? Tušiš ty absolvente ňjáke humanistické fakulty, že elektřinu nelze ve větším objemu skladovat za přijatelnou cenu? Že jakékoliv dlouhodobé skladování je nejméně 5x drazší než elektrinu vyrobit. Tušís ty hňupe, že za soláry z roku 2009 co vyrábí 2,5% rocní spotřeby elektřiny se celkem vyhodí 800miliard? Za což mohlo být postaveno hned několik jaderných bloků, které by nahradily všechny uhelné elektrárny? Tušíš ty trumbeline vůbec něco?
Vždycky mě zajímalo, co by na to autor a jemu podobní myslitelé odpověděli.
A co náklady na dlouhodobé skladování jaderného odpadu, které budou splácet naši potomci ještě 3000 let, na likvidaci ekologických dopadů? Na tohle právě myslí ti zesměšňovaní absolventi humanistických oborů, protože nemyslí jenom na vlastní kapsu teď, ale taky na důsledky – ale tihle chytří rádobyekonomové zřejmě na svoje potomky zvysoka s..ou
Nehledě nato, že vývoj technologií jde dopředu a co je drahý teď (skladování elektřiny z obnovitelných zdrojů) pravděpodobně bude mnohem levnější v dohledné budoucnosti. Mylej černej soudruhu
Zdroje Vašeho tvrzení že se dolary začínají vyplácet i bez dotací?
Tvrdě kapitalistická Čína, která si rozhodně umí spočítat co se vyplatí a je hlavním či téměř jediným výrobcem panelů totiž staví jaderky v masivním měřítku.
mně by se tady třeba líbil graf jak klesá cena panelů za posledních 10 let v CZK a třeba v USD/EUR. Co na to autor článku?