Stát seškrtal dotace do solárů. Hrozí nedostatek elektřiny
Stát výrazně omezí dotace na podporu nových solárních a větrných elektráren. Přitom hrozí, že pokud do roku 2030 nevznikne dostatečné množství nových obnovitelných zdrojů, bude mít země kvůli útlumu uhelných elektráren nedostatek elektřiny a bude ji muset dovážet.
Zatímco původní návrh ministerstva průmyslu a obchodu počítal v letech 2021 až 2030 s dotacemi 51 miliard korun, nově to má být jen 15 miliard, uvádí Mladá fronta Dnes.
Soláry potřebují znovu nastartovat
Solární elektrárny jsou přitom podle studie Svazu moderní energetiky nejekonomičtějším zdrojem elektřiny a investiční podpora například v podobě příspěvku na výstavbu by pomohla obor znovu nastartovat. Ten v posledních letech stagnuje kvůli špatnému renomé solárního boomu před deseti lety. Kvůli tehdejšímu chybnému rozhodnutí státního regulátora o garantovaných výkupních cenách solární elektřiny dodnes spotřebitelé platí za energii více, než by mohli.
Budou Češi za deset let elektřinu dovážet?
Šéf provozovatele přenosové soustavy ČEPS Martin Durčák nedávno prohlásil, že Česko by se od roku 2030 mohlo postupně stát závislé na dovozu elektřiny ze zahraničí. „Vlivem odstavování konvenčních zdrojů by došlo k zásadní změně bilance oproti současnému stavu, kdy elektřinu vyvážíme,“ uvádí Durčák. I podle ČEZ jsou nyní nové fotovoltaické elektrárny tím nejlevnějším zdrojem elektřiny a logickou náhradou za dosluhující starší uhelné zdroje. Na nedávné konferenci o útlumu svých uhelných zdrojů lidé z ČEZ uvedli, že potenciál solárních elektráren se v Česku odhaduje až na pět gigawattů. Přibližně 500 megawattů lze postavit přímo na pozemcích ČEZ, jde zejména o brownfieldy na výsypkách dolů nebo u elektráren.
Ceny panelů prudce klesly
Ceny solárních panelů v posledních letech prudce klesly. A jak ukazují výsledky posledních německých aukcí, elektřina ze slunce už stojí skoro stejně jako na burze za velkoobchodní ceny. Hrozí tak, že stát udělá podobnou chybu jako před lety. Tehdy podpořil zbytečně předražené zdroje, teď naopak novým, levnějším zdrojům podporu nedá. Tuzemští politici dávají opakovaně najevo, že o další fotovoltaické zdroje nestojí. Z připravovaného zákona nejprve vyškrtli systém aukcí pro nové solární parky, byť jde o standardní nástroj, který v Německu či Polsku funguje řadu let.
Zaostávající Česko
Tuzemské ambice v oblasti výstavby čistých elektráren přitom zaostávají nejen za Západem, ale také za zeměmi visegrádské čtyřky. To vyplývá z cílů, které v rámci svých národních klimaticko-energetických plánů posílají jednotlivé země do Bruselu. Zatímco převážně fosilní Polsko chce v roce 2030 vyrábět z obnovitelných zdrojů 30 procent elektřiny, Česko jen 17 procent.
Doufám, že až bude pár vulkánů chrlit do vzduchu popel, tak se západ pořádně prohne pod účtem za dodanou energii z jádra. To je jako s dotacema na kotlíky. Donutí Vás naistalovat super „moderní“ technologii výtápění, která sice bez elektřiny nepojede, ať už plynové kotle, podvod peletový nebo předražené tep. čerpadla, ale klasicky kotlík pro případ průseru… to musí z domu. A pak klidně zmrzni picho, že? Smrt dotacím a celé EU. V EU vládnou študovaný kreténi, kteří jenom kecají a přitom na ty sračky co z nich letí, není žádná ČOV ani DPF. Do spaloven se študovaným smetím. Nafouknutá ega. Jsou jako církev před staletími.