ČEZ chce nový jaderný blok, přitom neví, kdo ho zaplatí
Elektrárenská polostátní firma ČEZ chce letos začít poptávat dodavatele nového jaderného bloku o výkonu 1200 MW pro elektrárnu Dukovany. Zatím přitom není jasno, kolik bude výstavba stát, kdo ji zaplatí a zda je vůbec při současné ceně elektřiny rentabilní.
Otazníky vzbuzuje i termín dokončení v roce 2036, který mnozí experti včetně předsedkyně SÚJB považují za nereálný.
Klíčové jádro
Jádro je pro českou vládu klíčové. Chce jím kvůli boji s klimatickými změnami nahradit dnes převládající uhelné elektrárny. A do výstavby obnovitelných zdrojů se příliš nehrne. I proto s jádrem spěchá.
Tendr začne do června
Prvním krokem má být uzavření smlouvy mezi ČEZ a státem. Vláda ji chce do konce března předložit Evropské komisi, která má posoudit, zda její finanční aranžmá nepředstavuje nedovolenou podporu.
Do června pak ČEZ plánuje začít s poptávkou nového reaktoru u dodavatelů. Vítěz výběrového řízení by měl být podle plánu znám do konce roku 2022. Dalších sedm let by pak probíhala příprava projektu a získávání všech potřebných povolení, stejnou dobu pak odhaduje ČEZ na stavbu bloku.
Velmi hrubě odhadované náklady jsou podle šéfa ČEZ 140 až 160 miliard korun. Nikdo už ale neřeší, kde na to firma vezme.
Prodej elektřiny výstavbu nezaplatí
Při současných cenách elektřiny kolem 50 eur za megawatthodinu by se nový reaktor na komerční bázi nikdy nezaplatil. Proud by musel stát dvakrát až třikrát víc. Zástupci vlády a vedení ČEZ se proto přou, kdo nový plánovaný reaktor zaplatí.
Politici tvrdí, že se jedná o strategický projekt a energetická firma, ve které stát vlastní téměř 70 procent akcií, by se ho měla ujmout. Ta to ale jako veřejně obchodovaná firma odmítá.
Nereálné náklady
Vedle zdrojů financování působí rozpaky i odhadovaná částka. Ve francouzském Flamanville zaplatí za reaktor o výkonu 1600 MW něco okolo 320 miliard. Jediný komerční projekt, který se nyní rozbíhá, je pak v anglickém Hinkley Point.
Tam plánují stejný reaktor jako ve Flamanville. Francouzská EDF, která ho bude stavět, nedávno aktualizovala odhadované náklady. Reaktor přijde na astronomických 660 miliard korun. Tedy čtyřikrát více, než odhadují v Česku.
Dokončení bude později
Nejistota ale kromě financí obklopuje i další body harmonogramu. Rok 2036 je mantrou politiků už několik let, právě kolem tohoto data začnou dosluhovat současné bloky v Dukovanech.
Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová už ale opakovaně uvedla, že nečeká, že by bylo možné reaktor postavit před rokem 2040. Důvodem je hlavně stavební povolení a další potřebné úkony, které se v Česku často neúměrně protahují.
O mnoho let se protáhla výstavba prakticky všech evropských jaderných zdrojů. Finské Olkiluoto mělo začít vyrábět v roce 2009, nyní se počítá, že by snad mohlo začít fungovat v létě. Před sedmi lety se mělo začít vyrábět i ve Flamanville, o mnoho let se protáhly i slovenské Mochovce.
Atomová elektrárna je jediný zdroj do budoucna ,uhlí je max.na 15-20 let a co potom ,to budete v baterich skladovat el.energii kterou jste vyrobili na solárních polích v létě ,nechte to postavit čínani všechno umí levněji a rychleji než my viz .el.auta ,elektronika ,jen se podívejte kolik staví atomových elektráren ročně…