Expert: Jaderná elektrárna nedostatek elektřiny nevyřeší
Střední Evropa se v následujících letech bude potýkat s nedostatkem elektřiny a hrozí také růst její ceny. Proud by mohl zdražit o 20 až 40 procent, uvedl analytik a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Představa, že problém vyřeší nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech, je podle něj naivní.
Šnobr odhaduje, že cena elektřiny v příštích letech ve středoevropském regionu vystoupá z dnešních zhruba 50 eur za megawatthodinu na 60 až 70 eur, možná i více.
Důvodem je jednak stoupající cena povolenky na emise CO2, jednak zavírání jaderných elektráren v Německu a chystaný ústup od uhlí. Německý trh potáhne ceny i v Česku, protože česká energetika je s německou těsně provázaná.
Zdražující povolenky
Cena povolenky, kterou velcí znečišťovatelé platí na každou vypuštěnou tunu emisí, stoupla od roku 2017 z pěti eur na současných 24 až 25 eur. Růst ale není u konce. Do dvou let bude podle Šnobra na více než 35 eurech. Každé zdražení povolenky o jedno euro podle něj přitom způsobí zdražení elektřiny o 0,7 až celé euro na megawatthodinu. Dražší povolenky mají motivovat znečišťovatele k ekologickým investicím, zároveň ale dál potáhnou nahoru ceny energií.
Vliv Německa
Pro vývoj cen v regionu bude důležitý i další faktor. Německo v letech 2021 až 2022 odstaví zbývajících 8,5 tisíce megawattů instalovaného výkonu svých jaderných elektráren, současně chce zavírat uhelné elektrárny. Investice do obnovitelných zdrojů po snížení veřejné podpory přitom slábnou.
A tak zatímco v letech 2010 až 2020 panovala v regionu právě kvůli boomu zelených elektráren velká nadprodukce elektřiny a Německo bylo jejím velkým vývozcem, bilance se rychle obrátí.
Podstřelené Dukovany
Česko je podle Šnobra jedinou zemí ve vyspělém světě, která chce odklon od uhlí řešit stavbou velkého jaderného bloku v Dukovanech. „Jsme jediná země, jež tvrdí, že postaví jadernou elektrárnu v reálném čase a za peníze, které jsou poloviční až třetinové proti skutečnosti,“ podotkl na Investičním fóru. Například proklamovaná cena 140 až 160 miliard Kč je zhruba na polovině reality. Pod 300 miliard se podle zahraničních zkušeností obdobný jaderný blok postavit nedá.