Uhlí v Ostravě zabíjí, zkracuje život o dva roky
V Ostravě se kvůli spalování uhlí v koksovnách umístěných přímo ve městě umírá průměrně o dva roky dříve než v jiných regionech. Potvrdila to studie prezentovaná na půdě Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
Ke stejným závěrům podle časopisu Týden došli již před deseti lety výzkumníci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR. Studie upozorňují především na zjištění benzo(a)pyrenu v ovzduší a další toxické látky. Ostravsko s přilehlou částí Polska patří k nejznečištěnějším regionům v Evropě, kterému konkurují jen průmyslové enklávy v Bosně, Rumunsku a Bulharsku.
Koksovny přímo ve městě
Hlavními znečišťovateli jsou přitom koksovna Svoboda stojící na okraji centra, ale také koksovna v ocelárnách Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal). Hned po revoluci v roce 1989 se přitom zastupitelé města zavázali, že do deseti let koksovny na svém území zlikvidují. I po třiceti letech však stále vítězí průmyslové zájmy nad lidským zdravím.
Případ ostravských koksoven znovu připomíná smutnou skutečnost, že uhelná energetika má výrazně negativní vliv na tuzemské životní prostředí a zdraví lidí. Ne náhodou jsou třemi největšími znečišťovateli v Česku tři hnědouhelné elektrárny Počerady, Prunéřov a Tušimice. Rozdíl od koksoven je jen ve vypouštěné vražedné látce, kterou je v případě elektráren hlavně rtuť.
Koksovna Svoboda má přitom pro Ostravu takřka nulový význam. Vyrábí koks z importovaného uhlí a většinu produkce rovněž vyváží. Navíc zaměstnává jen pět set lidí, kteří by našli uplatnění v jiných oborech. I kvůli tomuto zbytečnému provozu ale budou Ostravané dál umírat o 730 dní dřív.
Dvě pětiny elektřiny z uhlí
Výroba energie z uhlí má v Česku stále více než dvoupětinový podíl, zatímco obnovitelné zdroje se pohybují na úrovni 15 procent. A poměr se bude ve prospěch čistých obnovitelných zdrojů měnit jen velmi pozvolna. Za 20 let by mohlo být z obnovitelných zdrojů vyráběna podle odhadů státu asi čtvrtina energie.
Hlavními důvody jsou přitom chybějící podpora fotovoltaiky a dalších ekologických zdrojů a zároveň silná lobby velkých firem, které provoz uhelných elektráren, tepláren a koksoven obhajují potřebou energetické soběstačnosti ČR i vysokými investicemi do protiemisních filtrů a dalších opatření.
Náklady na fotovoltaiku klesají
Náklady na budování nových ekologických zdrojů, zejména fotovoltaických panelů, přitom výrazně klesají. Za posledních deset let se snížily zhruba o 80 procent a pro nové projekty v této oblasti to znamená, že se za stávajících cen elektřiny vyplatí i bez dotací.
Naproti tomu chystané jaderné bloky za stovky miliard korun, které jsou pro vládu preferovanou alternativou k uhlí, se podle propočtů poradenských firem vyplatí jen v případě, pokud cena elektřiny vzroste na dvoj až trojnásobek.
Přístup státu dokládá i nedávné rozhodnutí firmy ČEZ, ve které má většinu, ohledně budoucnosti hnědouhelné elektrárny Počerady.
Namísto jejího útlumu a odstavení, který by byl v zájmu občanů v širokém okolí, energetický gigant nevyužil opci a elektrárnu hodlá za směšné dvě miliardy korun prodat podnikateli Pavlu Tykačovi, aby ji další desítky let na plný výkon provozoval.
Lékaři se ozvali
Situaci kritizují tuzemští lékaři v Otevřeném dopise za boj proti změnám klimatu, v němž také stojí: „Jako lékaři nemůžeme tolerovat současnou politiku, která vede naše děti směrem k ekologické katastrofě.“ Petice formou dopisu upozorňuje, že v posledních letech došlo v Česku opět k nárůstu emisí CO2 v přepočtu na obyvatele, vláda nicméně dál nesmyslně podporuje fosilní průmysl.
Uhlí se na koksovnách nespaluje!!! To je stejné, jako bych napsal, že všichni lékaři své pacienty jen pitvají. Koksovna není spalovna, ani kotelna! A zamyslel se někdo nad celým oborem chemie, který je založen na produktech koksoven? I mnoho léků je konečným produktem. Jen namátkou: hnojiva, barvy, rozpouštědla, barviva, umělé hmoty… A bylo by toho na několik stran… Není to jen o 500 koksařích, ale několika tisících navazujících profesích. Ano, dnes se dá mnoho výrobků vyrobit jinak, bez některých se možná obejdeme, a pokud onemocníte a doktor vám řekne, že výroba léku byla zastavena, protože koksovna nedodala suroviny, pak možná vás bude hřát vědomí, že je ovzduší čistější… Před asi 180 lety se u nás prováděly první pokusy s výrobou koksu pro hutě, kovárny, železárny… Tehdy to byly velice neekologické výroby v milířích, ohradových pecích, v plamenných pecích bez zachytàvání plynu a chemických produktů a s ručním hašením koksu pomocí hadice s vodou. Znám i lidi, kteří bydleli za plotem koksovny a dožili se přes 90 let. A mládí prožili v době, kdy byly v provozu plamenné pece. Pokud chceme mít bio potravu a čisté ovzduší, musíme se vrátit do doby kamenné.
Nejedná se jen o koksovny ale i o mital dokud budou měřící stanice a vedení města úplatné tak se to nikam nepohne.
Nemyslim si, že uhlí, odfarano 27 let, prachu 3 prdele, plíce v pořádku, nadýchal jsem 98 procent,, vše je ok, zádrhel je jinde.