Nevadí vám příplatek 599 korun za každou MWh a zvyšování ceny elektřiny?
V roce 2013 musel každý odběratel elektřiny uhradit v každé faktuře 583 Kč (711 Kč s DPH) za každou odebranou MWh, jako příspěvek na podporované obnovitelné zdroje elektřiny (POZE). Odběratelé elektřiny v ČR zaplatili příspěvek na POZE 28,8 miliardy Kč. Od roku 2010 stagnuje výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren, ale další nárůst výroby elektřiny a tepla z biomasy začal zvyšovat požadavky na výši příspěvku na POZE.
V rámci ochrany spotřebitelů proto již v roce 2014 musela prosadit tehdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu snížení a „zastropování“ výše příspěvku odběratelů na 495 Kč (599 Kč s DPH) za každou odebranou MWh, což platí dodnes. V roce 2014 proto klesl celkový výběr příspěvků na POZE na 26,3 miliardy Kč.
Spotřeba elektřiny v České republice od roku 2014 stále roste. Při pevné výši příspěvku na POZE 495 Kč/MWh se tedy musí zvyšovat rok od roku i celková částka vybraného příspěvku na POZE. Dle jednoduchých kupeckých počtů se zvýšení spotřeby elektřiny mělo promítnout do zvýšení výběru z 26,3 mld. Kč v roce 2014 až na cca 30 mld. Kč v roce 2018.
Přesto Ministerstvo průmyslu a obchodu vykazuje celkový výběr příspěvku na POZE za rok 2018 pouze ve výši 20,2 mld. Kč. V čem je chyba a kde je těch 10 mld. Kč, které měly být vybrány a o které mohl být snížen Váš příspěvek na POZE, který platí všichni odběratelé elektřiny? Opravdu chcete stále platit 495 Kč a k tomu DPH 104 Kč, které si nemůžete jako občan odečíst, za každou odebranou MWh?
Proč jsou již tradičně spotřebitelé elektřiny v České republice stavěni na druhou kolej a proč stále stoupá cena elektřiny? Přitom ochrana oprávněných zájmů zákazníků a spotřebitelů je uvedena v zákonu jako první z důvodů, pro které byl Energetický regulační úřad (ERÚ) v roce 2001 založen. V rozporu s tím ale nové vedení ERÚ v rámci „úspor“, zcela bez náhrady, úplně zrušilo odbor kontroly nákladů, který kontroloval oprávněnost nákladů dodavatelů elektřiny, které se promítají do stále se zvyšujících cen elektřiny. I za další propuštěné odborníky, kteří v rámci regulace dlouhodobě stanovovali a kontrolovali ceny energií, není dnes v ERÚ žádná náhrada, stejně jako se nedaří obsazovat odborníky volná místa v oblasti regulace. Nová pravidla regulace se proto na ERÚ tvoří, v rozporu se zákonem, na objednávku s externími dodavateli a za přímé účasti pracovníků regulovaných subjektů a doslova pod jejich „taktovkou“. Tvorba regulace, zcela bez účasti zákazníků – spotřebitelů, opravdu nepůsobí jako snaha ERÚ splnit povinnost ochrany oprávněných zájmů zákazníků a spotřebitelů dle energetického zákona.
Opravdu Vám nevadí, že cena elektřiny stále stoupá a bude dále stoupat? Že nezávislost ERÚ již prošetřuje i Evropská komise a že ERÚ si neplní všechny základní povinnosti, pro které byl zákonem zřízen?
Autor: Ivan Noveský, předseda Institutu pro energetiku
zdroj článku: Security magazin
Nevadí mi příplatek 711,- Kč do fondu POZE, především pro to, když vidím v záhlaví tohoto článku na obrázku ty dva mohutné zdroje vlhkého skleníkového plynu, no fúúúj. Já bych jim ukázal. Já bych jim dal, jádro… Škoda jen, že ještě neexistují zrcadla, která by mohla z oběžné dráhy nasměrovat odraz nějakého cool-záření, aby si to ti jaderní baróni mohli vysrážet a uložit někam do svýho rybníčku. Pane jo, to by byli kapři. A pak by přiběhli borci s anti-hmotou a vykouřili by jim všechny ryby, i s vodou. Horší by bylo, kdyby se pak i tito umpa-lumpové přihlásili o výpalné od obyčejných občanů. To se obávám, by jsme začali sušit exkrementy do kotlů na páru pro generátory. A tu odpadní páru se všemi ee-emisemi by jsme ještě museli rozložit na nějakých pozi-tronových deskách na vodík, kyslík, uhlík, dusík… A to vše v naprosto čisté podobě by jsme mohli opět vrátit do oběhu našich pak už bezvýhradně čistých lidských životů. K ámen
Dobrý den,
pane autore, nevím na čí straně stojíte, ale jakožto občan České Republiky doufám, že Ván nejde jen o peníze. Nechápu proč v článku, kde narážite na neustále zvyšující se výdaje za energie spotřebitelů, použijete jako oporu svého zájmu fotografii chladícíh věží a ještě hezky černobílou, ať ta nejlevnější energie nevypadá tak ekologicky. Vodní pára je mnohými odborníky považována za skleníkový plyn, bohužel je rovněž klimatizačním médiem jež nás zárověň ochlazuje. No ať už tady šíří zvěsti o vodní páře kdo chce a jaké chce, měli by jste se zamyslet prvořadě nad emisemi „suché“ tepelné energie ze slavných solárních elektrárníček, které tu jen hyzdí tvář naší planety a jejiž užitečnost bude brzy v zapomění. A co se týká energie z biomasy? Proč se biomasa vyváží do zahraničí??? Vyrostla na našem území, tak se za naše ceny spálí u nás, nebo ne??? Je takový problém toto vyřešit zákony. Nelíbilo by se to EU? Nikdy nám k ničemu nebyla a nebude. Nikdo nikomu nic zadarmo nedál a nedává. Jsou to jen další bezvýznamné mocenské páky na malé státy. Hodně velký problém to pochopit pro erudované, nebo spíš zkorumpované, politruky? Proč se z našeho území vyváží elektřina? Ať si ji vyrobí tam kde ji potřebují, za své náklady. Je zde naprostá absence funkčního systému, jež by tvrdě potíral korupci a bezhlavost jednání vůdčích osob našeho státu. Proto by by mě opravdu zajímalo na čí straně stojíte? Dnes je běžné v praxi vystupovat za klaďase a v zákulusí být pravý opak. Jinak cením, že jako jeden z mála webů jste ochotni nehcat bez nutnosti registrace napsat svůj komentář. Ale i tak, ten požadavek vyplnit mail. Nač? Všude se mluví o GDPR, a pomalu se bez registrace za chvíli ani nevy… opravdu demokracie.
Vážený pane, vývoz biomasy považuji za zločin na naší půdě. Stejně jako spalování rostlinné biomasy, které je neekologické, často i pro lidi nebezpečnější než spalování uhlí, a stejně jako vývoz biomasy doslova okrádá naši půdu a narušuje koloběhy v přírodě, které naši dědové ctili a udržovali půdu úrodnou. Samozřejmě i s použitím chlévských hnojiv, které nikdy úplně nenahradí chemie….. Rovněž vývoz elektřiny je problém, protože vyrábíme elektřinu na úkor našeho životního prostředí a nesmyslně ji vyvážíme. Smutné je, že ji budeme vyvážet čím dál více, protože ekoteroristé v Německu zastavují pouze z politických důvodů JE a chybějící elektřinu nenahradí jejich OZE závislé na počasí…. Sekundárním, ale bohužel velmi negativním důsledkem chybějících kapacit v Evropě bude nárůst cen elektřiny v ČR, protože ceny se tvoří na německých burzách a tam Němci budou ochotni platit mnohem vyšší ceny, než si budou čeští spotřebitelé dovolit… Na druhou stranu nelze apriori zavrhovat automaticky všechny OZE, protože ty životaschopné OZE, fungující dle ekonomických a fyzikálních zákonů, mohou být přínosem pro lidi, přírodu i energetiku….