Česko loni pokračovalo v masivním vývozu elektřiny
Česko loni vyvezlo o 13 TWh elektřiny více, než dovezlo. Ekologové upozornili, že čistý vývoz odpovídá třetině výroby uhelných elektráren v ČR a je o tři TWh vyšší, než vyrobí uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice, tedy největší tuzemští znečišťovatelé, dohromady. Přebytek vývozu byl ale podle ERÚ o téměř šest procent nižší, než v roce 2018.
Výroba elektřiny klesla
Celoroční výroba elektřiny v tuzemských elektrárnách klesla přibližně o 1,2 procenta a její celková spotřeba stagnovala na 73,9 terawatthodiny (TWh). Rostla ale spotřeba domácností, a to o 1,4 procenta.
Zdražování pokračuje
Zatímco spotřeba stagnuje nebo jen mírně roste, cena elektřiny se posledních 15 let bezprecedentně zvedla o více než 200 procent. Vedle ceny, za kterou se elektřina prodává na burze, se do její koncové výše pro spotřebitele stále více promítají další nepřehledné položky včetně platby za distribuci, tedy i za vývoz energie. Exportní ceny elektřiny jsou přitom paradoxně výrazně nižší proti částkám, které platí například tuzemské domácnosti.
Na jedné straně tedy elektřinu vyvážíme za téměř dumpingovou cenu, na straně druhé čeští spotřebitelé platí čím dál více a letos si opět zhruba o desetinu připlatí. Navíc kvůli plánovanému odstavování uhelných elektráren a mizivé podpoře obnovitelných zdrojů hrozí, že Česko nebude mít dost energie ani pro své potřeby.
Zvýšila se výroba z plynu a vody
Výroba elektřiny v posledním čtvrtletí loňského roku dosáhla 23,7 TWh, což je meziroční propad o 1,3 procenta. „Největším dílem přispěly k poklesu uhelné elektrárny, jejichž produkce meziročně klesla o 9,9 procenta. Výrazně více energie naopak vyráběly paroplynové elektrárny (+ 23 procent), znatelně si polepšily také malé a velké vodní elektrárny (+ 32 procent) či větrné elektrárny (+ 4,5 procenta),“ sdělil energetický úřad.