Za elektřinu připlatíme až 25 procent, firmy si zvyšují marže
Českým domácnostem se letos zvýší náklady na elektřinu až o 25 procent. Zdražení se nejvíce dotkne těch, kteří elektřinou vytápí dům či byt a ohřívají vodu. U běžných spotřebitelů, kteří používají elektřinu hlavně ke svícení a na běžné spotřebiče, bude nárůst podle týdeníku Euro zhruba pětiprocentní.
Důvodem růstu je přitom hlavně snaha energetických firem zvýšit své marže na úroveň před výrazným zdražováním na burzách v předchozích dvou letech.
Zdražují velcí v čele s ČEZem
Zatímco před rokem navyšovali své tarify hlavně menší a střední dodavatelé, kteří často ztratili svou cenovou konkurenceschopnost, tentokrát šli s cenou nahoru hlavně velcí, dominantní hráči.
Velmi svérázný je přístup největšího dodavatele elektřiny na českém trhu, skupiny ČEZ. Loni v lednu prudce zdražila proud lidem, kteří mají nižší spotřebu – tedy sazbu D02. Naopak nastavila příznivé ceny pro domácnosti s vytápěním a ohřevem vody na elektřinu. Letos je situace přesně opačná. Tržní část ceny u sazby D02 zůstala stejná, naopak ostatní sazby prudce zdražily.
V modelovém příkladě domácnosti s ohřevem vody na elektřinu a spotřebou deset megawatthodin za rok tento odběratel se základním ceníkem u společnosti ČEZ Prodej letos zaplatí 37 500 korun. Přechodem ke konkurenci může taková rodina ušetřit až osm tisíc korun. V případě, že si u skupiny ČEZ vezme smlouvu s tříletou fixací ceny, zaplatí o pět tisíc korun méně.
Burzy se uklidnily
Vývoj cen pro koncové zákazníky je odvozen od pohybů na energetických burzách či obecně velkoobchodních trzích. Po dramatickém nárůstu v letech 2017 a 2018 se vývoj uklidnil.
Roční kontrakty, které se na pražské energetické burze PXE ještě loni v létě obchodovaly po 55 eurech za megawatthodinu, do konce minulého roku klesly pod hranici 50 eur. Také výhled na delší období nasvědčuje stabilizaci cen na hodnotách pod 50 eury (1275 korunami) za jednotku elektrické energie.
Dohánějí marže
V předchozích dvou letech dodavatelé energií zdražovali pomaleji, než by odpovídalo vývoji na burzách, a jejich marže se ztenčily. Letos nastal čas vrátit marže a zisky zpět do atraktivnějších hodnot, proto se zdražuje dál. Vzhledem k neochotě velké části domácností měnit dodavatele nebo aspoň přejít na výhodnější nabídku si to energetické firmy mohou dovolit.
No ještě že jsem neudělal radikální řez se svým kotlem na tuhá paliva kvůli dotovaným tepelným čerpadlům. Už suším sníh na další zimu. Jsem zvědav na výhřevnost. Doufejme že to bude dost eko, a budu se moct jednou díky dotacím podělit s Vámi všemi o tuto převratnou technologii.
Nemyslím si, že by to bylo tak drastické..