"Celorepubliková energetická osvěta"

Proč stále neumíme ukládat elektřinu? Chybí legislativa

Proč stále neumíme ukládat elektřinu? Chybí legislativa

Proč stále neumíme ukládat elektřinu? Chybí legislativa

Ve světě vznikají stále nová řešení ukládání energie, zejména té, která pochází z obnovitelných zdrojů. Například v podobě kryogenních baterií, jež mají vyřešit problém přetížení přenosových soustav.

V Česku se nové projekty nerozbíhají, protože chybí potřebná legislativa. Zástupci sektoru přitom dlouhodobě tvrdí, že ukládání energie je velkou příležitostí pro českou ekonomiku a modernizaci energetiky.

Zákon ani po třech letech není
Už na podzim roku 2017 začaly přípravy na novele energetického zákona. V ní měla být upravena také oblast akumulace energie. Ta se v návrhu střídavě objevovala a zase z něj mizela.

V říjnu 2019 novela dorazila na vládu k projednání, stále bez vysvětlení, proč v novele chybí ustanovení o akumulaci energie. V té době ale začaly přípravy na úplně novém energetickém zákoně. Věcný záměr by měl být připraven letos v dubnu. Nový zákon má úpravu akumulace obsahovat.

První vlaštovky
Pozitivním posunem v rámci legislativy je aktualizace Kodexu ČEPS, který alespoň částečně podporuje využití velkokapacitních bateriových systémů, avšak pouze v kombinaci s klasickým točivým zdrojem.

Proto v roce 2019 mohly být v Česku spuštěny první velkokapacitní baterie. V prvním případě se jedná o 4MW baterii C-Energy v areálu teplárny v Plané nad Lužnicí. Druhou baterii o stejné kapacitě spustila společnost ČEZ v areálu uhelné elektrárny Tušimice.

Právní vakuum

Chybějící zákony ale neumožňují provozovat samostatně stojící bateriové systémy. Už v roce 2017 byla instalována baterie o výkonu 1 MW firmou Solar Global v Prakšicích. O rok později společnost E. ON instalovala baterie v Mydlovarech. Kvůli chybějícím zákonům ale stojí v právním vzduchoprázdnu.

„Pro budoucí fungování energetiky založené na rostoucím podílu obnovitelných zdrojů či rozvoji e-mobility bude důležitá nejen krátkodobá akumulace ve formě baterií, jak je dnes již známe, ale právě i takzvaná sezonní akumulace pro dlouhodobější ukládání. To mohou být například technologie ukládání přebytků do plynu, takzvané Power-toGas, nebo třeba kryogenní akumulace,“ uvedl výkonný ředitel Asociace pro akumulaci a baterie (AKU-BAT CZ) Jan Fousek.

Budoucnost patří zmrazování

Kryogenní akumulace spočívající ve stlačení a ochlazení vzduchu na minus 196 stupňů Celsia má být až o polovinu levnější variantou ukládání energie než to, které umožňují lithium-iontové akumulátory. Tvrdí to britská firma Highview Power.

Společnost oznámila, že v americkém státě Vermont postaví první komerčně využívané zařízení kryobaterií na světě o výkonu 50 MW. Toto řešení by mělo pomoci rozšířit využívání obnovitelných zdrojů v energetickém systému Spojených států. Energie se uvolní v době, kdy bude potřeba, a zamezí se přetížení elektrické sítě.

One thought on “Proč stále neumíme ukládat elektřinu? Chybí legislativa

  1. No, takže k levným, velmi efektivním a ekologickým solarním elektrárnám, připočteme bateriové stanice, spočítáme emise na výrobu/likvidace x životnost a zjistíme, že jsme civilizace, která zde na Zemi byla dozajista, po genetických úpravách v oblasti mozku, vysazena za účelem otrocké práce … ale pro koho???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás