"Celorepubliková energetická osvěta"

ČEZ požádal o dostavbu Dukovan. Jde to třikrát levněji, říkají experti

ČEZ požádal o dostavbu Dukovan. Jde to třikrát levněji, říkají experti

ČEZ požádal o dostavbu Dukovan. Jde to třikrát levněji, říkají experti

Energetická firma ČEZ předala na konci března Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) žádost o povolení umístit stavbu nového jaderného zdroje u Dukovan. Žádost se týká dvou bloků s reaktory o elektrickém výkonu do 1200 megawattů.

Polostátní energetický moloch rozjíždí stavbu v době, kdy většina vyspělých zemí včetně sousedního Německa od jádra ustupuje a výrobu energie z uhlí nahrazuje obnovitelnými zdroji. Plán dostavby Dukovan již žalobou napadlo ekologické sdružení Calla.

Nereálný termín

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) při únorové návštěvě Jaderné elektrárny Dukovany novinářům řekl, že by do konce roku 2022 měl být vybrán dodavatel nového dukovanského bloku. Stavební povolení by na tento blok mělo být vydáno do roku 2029 a pak zahájena stavba. Fungovat by blok mohl začít v roce 2036. Tento termín ale většina expertů na základě zahraničních zkušeností zpochybňuje jako nereálný.

Blok za 160 miliard

Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Mají čtyři bloky, první vyrábí elektřinu od roku 1985. Původní projekty počítaly s třicetiletou životností bloků, ČEZ již uvedl, že má záměr udržet je v chodu celkově 60 let. Chystaný pátý blok by podle dřívějších vyjádření firmy měl stát mezi 140 až 160 miliardami korun.

Žádost o umístění dvou jaderných bloků podle ČEZ umožňuje zohlednit aktuálně upřesňované energetické a klimatické cíle České republiky a až následně rozhodnout o výstavbě jednoho či dvou budoucích bloků. Povolovací proces je správním řízením a SÚJB má právo jej kdykoli přerušit a požádat o doplnění údajů. Dokumentace má přibližně 1600 stran.

Jde to až třikrát levněji

Podle expertů by mělo Česko počkat na menší modulární reaktory. Podle  Ondřeje Chvály, který se věnuje výzkumu na americké The University of Tennessee, dokáží malé reaktory vyrábět elektřinu s až polovičními náklady proti odhadovaným 118 dolarům za megawatthodinu u velkého dukovanského reaktoru. Solární a větrné elektrárny mohou být za vhodných přírodních podmínek třikrát levnější, totéž platí o paroplynových elektrárnách

Jádru se nedaří

Obecným faktem také je, že jaderný průmysl po celém světě je ve špatném stavu a nové bloky se stavějí s mnohaletým zpožděním a za několikanásobek původního rozpočtu. Výsledkem je, že nové jaderné bloky vyrábějí elektřinu s vyššími náklady než ostatní zdroje od plynu až po vítr a slunce.  Dokonce i velcí atomoví nadšenci – Francouzi – pochopili, že bez snížení nákladů je s plány na stavbu dalších reaktorů konec. Prodražují a zpožďují se přitom stavby nových jaderných elektráren nejen ve Francii, ale i ve Finsku nebo Velké Británii.

 

Foto zdroj:irozhlas.cz

One thought on “ČEZ požádal o dostavbu Dukovan. Jde to třikrát levněji, říkají experti

  1. Francie a Německo od jaderné energie ustupuje proto, protože multikulturní společnost je schopna nastartovat v Číně vyrobenou elektrocentrálu, ale v žádném případě není schopna provozovat a nakonec recyklovat atomovou elektrárnu.

    Takže dokud ještě mají kvalifikovaný personýl, tak se to snaží zastavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás