Průzkum: Většina Čechů vidí budoucnost v obnovitelných zdrojích a jádru
Většina lidí v ČR vidí budoucnost tuzemské energetiky v kombinaci jaderných a obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění provedeného agenturou IBRS. Podle 92 procent Čechů je pak nutné, aby Česká republika byla i v budoucnu v oblasti výroby elektrické energie soběstačná.
Letos na jaře bylo pro rozvoj jaderné energetiky 63 procent Čechů, což je nejvíce od roku 2014. Vzrostly však také preference obnovitelných zdrojů. Více než třetina lidí vidí budoucnost ve výrobě elektřiny z obou těchto zdrojů souběžně.
Stát je proti podpoře fotovoltaických zdrojů
V oblasti obnovitelných zdrojů se přitom vláda striktně vymezuje k výplatě podpory fotovoltaickým elektrárnám postavených během takzvaného solárního boomu před deseti lety. Takzvané zelené zdroje dostávají v ČR díky němu ročně finanční podporu v řádech desítek miliard korun.
Na konci dubna kabinet schválil snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.
Ministerstvo průmyslu a obchodu také nezařadilo velké fotovoltaické zdroje do připravovaných energetických aukcí s odůvodněním, že se u nich nepočítá do budoucna s provozní podporou. Úřad už dříve sdělil, že preferuje podporu malých fotovoltaických zdrojů na střechách budov.
Problém jádra je palivo
Pozitiva jaderné energetiky vidí podle výzkumu Češi hlavně v levné výrobě velkého množství elektřiny. Jaderné elektrárny jsou také ve svém širokém okolí vnímané jako důležití a prestižní zaměstnavatelé. Jako nejčastější argument proti jaderné energii naopak zaznívá problém s použitým palivem.
Za nejvhodnější řešení pro jeho uskladnění považují Češi trvalé hlubinné úložiště, které preferuje 32 procent lidí, naopak mezisklady vyhořelého paliva preferuje jen osm procent Čechů.