"Celorepubliková energetická osvěta"

ČEZ letos zvýšil počet instalací solárů na střechách o polovinu

ČEZ letos zvýšil počet instalací solárů na střechách o polovinu

ČEZ letos zvýšil počet instalací solárů na střechách o polovinu

Polostátní energetická společnost ČEZ během pěti měsíců letošního roku zapojila na českých střechách 238 fotovoltaik. To je o polovinu více než za stejné období loni, kdy jich bylo 155. Za celý rok předpokládá firma meziroční nárůst zhruba o 160 instalací oproti loňským 537.

Boom zažívají i konkurenční soukromé firmy. Ministerstvo životního prostředí nedávno oznámilo, že v programu Nová zelená úsporám je od ledna do května v tomto segmentu navzdory hrozbě koronaviru patrný téměř dvojnásobný meziroční nárůst podaných žádostí.

Jejich počet proti stejnému období loni vzrostl z 954 na 1792, celková požadovaná částka z 100,3 na 223,8 milionu korun. Zvýšený zájem registruje také ministerstvo průmyslu a obchodu během třetí výzvy pro fotovoltaické systémy v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Nejen pro bohaté

Fotovoltaické elektrárny začínaly jako instalace pro ekologicky smýšlející rodiny a technologické fanoušky, pak se staly doménou vyšších příjmových skupin, které si pomocí nich snižovaly náklady na elektřinu. V poslední době ale začínají být standardem i pro střední třídu.

Podobná řešení chce ČEZ podporovat i nadále, aktuálně společně s výrobcem bateriových systémů OIG Power přichází s novým bateriovým řešením určeným pro menší rodinné domy s nižší spotřebou. Cena by se po dotaci mohla pohybovat okolo 150.000 Kč včetně fotovoltaické elektrárny.

Obejdou se i bez dotací

Konkurenční společnost S-Power Energies nabízí základní sestavu pro rodinný dům s využitím dotace již od 60.000 korun. Podle energetického experta a investora Zdeňka Zemka jsou dnes soláry absolutně nejlevnější zdroj elektřiny a je s podivem, že ministerstvo průmyslu fotovoltaiku vyřazuje z programů, třeba z aukcí.

Přitom na tu energii již dotace ani není potřeba. Potřebujete jen jednu věc, a to, aby stát povolil a garantoval, že výkupní cena bude na úrovni tržní. To je vše. Dnes se dokážeme dostat na 1,5 či 1,6 koruny v tržní ceně, což je ale zároveň už tržní cena silové elektřiny,“ dodal.

Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby, který spoluvlastní firmu OIG Power, za větší dostupností podobných řešení je technologický vývoj, ještě před šesti lety by podle něj byly pro většinu lidí cenově nedostupné. „Nyní se nám návratnost našich řešení často ukazuje kolem osmi let. Pokud jsme navíc schopni tomu klientovi nabídnout splátkový kalendář, tak je to věc, kterou si může dovolit téměř každá rodina v České republice,“ uvedl.

Za 10 let 9 GW ze slunce

Realistický energetický scénář pro Česko počítá s tím, že v roce 2030 bude mít země 9 gigawattů (GW) výkonu solárních a 1,4 GW větrných elektráren. V současnosti je to přibližně 2,2 GW ze solárních a 0,32 GW z větrných elektráren.

 

One thought on “ČEZ letos zvýšil počet instalací solárů na střechách o polovinu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás