Vědci testují získávání elektřiny ze stínu
Vědci v Singapuru pracují na zdokonalení nové metody získávání energie ze stínu, která by jednoho dne mohla pomáhat zajišťovat elektřinu v hustě zastavěných městech. Generátor stínové energie (SEG), který vyvíjí Národní singapurská univerzita, má potenciál získávat energii na stejném principu jako solární články, ale bez nutnosti umístění do volného prostoru s nepřerušeným přímým světlem.
Technologie by tak odstranila jednu z potenciálních nevýhod klasických fotovoltaických zdrojů, které jsou ale co do vstupních nákladů nejefektivnějším zdrojem elektrické energie. Náklady za posledních deset let klesly o čtyři pětiny a dál se snižují, takže na nově instalované zdroje již mnohdy ani nejsou potřeba dotace.
Ze světla i ze tmy
Aby fungoval efektivně, potřebuje SEG jak světlo, tak tmu. Stejně jako solární panely se spoléhá na světlo dopadající na křemíkové fotovoltaické články, v nichž vzájemným působením slunečního záření a křemíku dochází k pohlcování fotonů a uvolňování elektronů.
SEG ovšem používá panely s tenkou vrstvou zlata, stříbra, platiny nebo wolframu, v nichž rozdíl intenzity světla žene elektrony z nasvícených oblastí do stínu, a elektřina se vytváří právě v zastíněných částech článku.
Ideální do měst
Ideálním prostředím by pro stínové panely mohla být města s jejich neustále se měnící hladinou světla a stínu. Výzkum je zatím v rané fázi, ale výzkumný tým už pomýšlí na založení společnosti, která by vyráběla SEG články dostupné pro použití v domácnostech.
Panely, které zatím tým testoval, jsou velké asi šest čtverečních centimetrů a dokážou vyprodukovat jen 0,25 voltu. To znamená, že na rozsvícení žárovky nebo nabití telefonu by jich bylo potřeba asi dvacet.