"Celorepubliková energetická osvěta"

Útěk k jinému dodavateli je zbytečný. Elektřina je předražená pro všechny

Útěk k jinému dodavateli je zbytečný. Elektřina je předražená pro všechny

Útěk k jinému dodavateli je zbytečný. Elektřina je předražená pro všechny

V lednu a v únoru změnil dodavatele elektřiny rekordní počet odběratelů. K jinému distributorovi přešlo kvůli zdražování téměř 161 000 domácností a firem. Z toho od ledna má podle statistik Organizátora trhu s elektřinou jiného dodavatele 129 000 zákazníků. Většinou si ale nepomohli, protože zásadně zdražili všichni dodavatelé.

Elektřina zdražila téměř o desetinu

Celkové zdražení pro letošní rok odhadují experti na osm až deset procent. To dokládá i údaj ČSÚ, podle kterého byla cena elektřiny v únoru o devět procent vyšší, než ve stejném měsíci loni. To je ale výrazně více, než dosahovaná inflace i růst cen surovin. Dodavatelé růst zdůvodňují strmým růstem velkoobchodních cen.

Ceny zvýšil ERÚ i dodavatelé

Od ledna se dle rozhodnutí ERÚ zvýšila regulovaná složka, která tvoří přes polovinu konečné ceny, o 2,2 procenta. Tato část přitom zahrnuje  poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbývající část, tzv. silová elektřina, kterou si určují sami dodavatelé, narostla přibližně o osm procent.

Česko doplácí na skladbu elektráren

Česko tak doplácí na to, že elektřinu vyrábí zejména v hnědouhelných a jaderných elektrárnách.  Do vyšších cen tzv. silové elektřiny se totiž promítají zejména rostoucí ceny uhlí, emisních povolenek a také odstávky některých jaderných elektráren.

Fotovoltaika, kde cena vyrobené megawatthodiny setrvale klesá, se na dodávkách do sítě podílí pouhými třemi procenty.

 

 

 

One thought on “Útěk k jinému dodavateli je zbytečný. Elektřina je předražená pro všechny

  1. Existuje technologie, která by dokázala snížit cenu energií o řád. Jedná se o bezpečnou neradioaktivní jadernou energetiku. Založenou na nových Gravi-nukleárních reaktorech, jež mohou štěpit i málo radioaktivní prvky jako je thorium nebo i neradioaktivní prvky jako bismut a mohu běžet v hybridních módech fízně-fúzní režimu s deuteriem, nebo fízně-anihilačním režimu, kdy štěpná reakce funguje jen jako zapalovač reakce. Tyto reaktory jsou nejenom 100 krát menší a až 1000 krát lacinější a bezpečnější, ale dle varianty také 30-30000 krát účinnější, než současné zastaralé reaktory, jež spalují jen 3% obohaceného paliva. http://www.1-energy.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás