"Celorepubliková energetická osvěta"

Hon na solární podnikatele pokračuje. Další dva jdou do vězení za elektrárnu Mrlínek

Hon na solární podnikatele pokračuje. Další dva jdou do vězení za elektrárnu Mrlínek

Hon na solární podnikatele pokračuje. Další dva jdou do vězení za elektrárnu Mrlínek

Nejvyšší soud na konci srpna potvrdil dva nepodmíněné tresty v kauze licence pro solární elektrárnu Mrlínek na Kroměřížsku. Její majitel Filip Šlezar si má odpykat 5,5 roku ve vězení, Jiří Havlíček, jednatel firmy, která elektrárnu postavila, o dva roky méně.

Nejvyšší soud dovolání odmítl. Podmíněné tresty v kauze dostali elektrotechnici Radek Jaroš a Jiří Provazník. Česká justice tak pokračuje v sérii vykonstruovaných kauz, kdy pranýřuje podnikatele v solárním byznysu, kterým stát téměř ze dne na den výrazným způsobem změnil podmínky podnikání.

Stát přinutil solárníky výstavbu urychlit a pak je kriminalizoval

Elektrárna, jako desítky dalších, dostala licenci v prosinci 2010, čímž její majitel získal nárok na výhodnější výkupní ceny energie. Majitelé solárních elektráren byli kvůli náhlému rozhodnutí Energetického regulačního úřadu přinuceni výstavbu maximálně urychlit, aby stihli solární zdroje dokončit před koncem roku a získat potřebnou licenci.

Podle verdiktu soudu ale v tomto případě pro vydání licence nebyly splněny zákonné podmínky, zařízení totiž nebylo plně dokončené, chyběla údajně část kabeláže. Obžalovaní vinu popírali.

Opakuje se tak stále stejný scénář. Stát se snaží kriminalizovat podnikatele ve fotovoltaice za něco, k čemu je svými chybnými rozhodnutími sám přinutil. Jako záminky pak mnohdy používá dílčí nedostatky, které ale neměly na funkčnost elektráren a udělení licencí vliv.

Bezprecedentní tresty pro bratry Zemkovy

V podobně vykonstruovaném procesu poslal loni nejvyšší soud v Brně na 6 let a 9 měsíců do žaláře Alexandra a Zdeňka Zemkovy za údajný pokus o podvod v souvislosti s licencemi pro dvě chomutovské solární elektrárny.

Elektrárny Saša – Sun a Zdeněk – Sun měly neoprávněně dostat licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Prokazatelně přitom dokončené byly a zkušebně dodávaly proud do sítě. Naproti tomu nikdo nepostihuje jiné elektrárny, některé vlastněné polostátním ČEZem, které dokončeny nebyly, a přesto licence získaly.

Výkupní cena klesla na polovinu

Výkupní cena za energii dodanou ze solárních elektráren do veřejné sítě byla do konce roku 2010 velmi příznivá, protože stát chtěl podpořit ekologickou výrobu energie. Spustil tak výrazný boom výstavby nových solárních zdrojů. Regulátor následně v obavách z toho, kolik stát bude muset za výkup elektřiny zaplatit, výkupní cenu k 1. lednu 2011 na poslední chvíli snížil. Některé elektrárny dostaly od Energetického regulačního úřadu licenci pro zahájení provozu doslova v posledních hodinách roku 2010.

Foto zdroj: ČT24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás