Další čeští solárníci míří raději do zahraničí, fungují i bez dotací
Česká skupina Solar Global postaví ve Španělsku a Rumunsku fotovoltaické elektrárny, dohromady o celkovém instalovaném výkonu 40 megawattů (MW) v letošním roce a dalších 80 MW v roce příštím. Jde o další tuzemskou firmu, která se kvůli podmínkám na domácím trhu rozhodla investovat do solárních technologií jinde.
Jiná původně česká skupina Photon Energy nedávno oznámila, že postavila v Evropě a Austrálii solární elektrárny s výkonem více než 90 megawattů (MW).
Financování dluhopisy
Společnost očekává, že na projekty mimo bankovní úvěry bude třeba 300 milionů korun. K financování chce mimo jiné využít prodej dluhopisů. Jejich první část vydala v polovině srpna, další emisi v řádu stovek milionů korun pak připravuje v zimě.
„V těchto zemích aktuálně vidíme významné příležitosti a chceme je včas využít. Použití vlastních zdrojů z provozní činnosti skupiny Solar Global je limitováno bankami, takže jsme se rozhodli financovat projekt také pomocí dluhopisů. Vzhledem k poměru investičních nákladů a ceny elektřiny na trhu v těchto evropských zemích jsme přesvědčeni, že tento projekt bude pro investory atraktivní,“ řekl ředitel Solar Global Development Ondřej Valníček.
Firma uvedla, že vstupem do Španělska a Rumunska pokračuje v zahraniční expanzi, kdy se tyto trhy přidají k jejím polským a německým aktivitám.
I bez dotací
Zástupci firmy doplnili, že v současné době se uskutečňuje výkup pozemků a dokončení procesu získání stavebního povolení u prvních projektů. V následujících dvou letech společnost plánuje realizovat samotnou výstavbu fotovoltaických elektráren a pak částečný prodej vybraných projektů.
Příjmy z těchto prodejů společnost využije jak k úhradě dluhopisů, tak k postupnému zahájení výstavby a provozu vlastních solárních parků. Díky podmínkám na trhu již provozování solárních elektráren v jižních státech EU na rozdíl od Česka totiž nevyžaduje žádné dotace, a přitom dosahuje atraktivní návratnosti.
Skupina Solar Global byla založena v roce 2009. Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren, obchoduje s elektrickou energií a investuje do inovativních řešení v oblasti takzvané zelené energetiky. V Česku skupina vlastní a provozuje 18 solárních parků o celkovém instalovaném výkonu 30 MW a pět vodních elektráren.
Instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 v Česku stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního pololetí v ČR instalováno asi 2050 MW zdrojů, Z toho 96rocent bylo postaveno do konce roku 2009.