Komora obnovitelných zdrojů chce stejnou ziskovost pro všechny
Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) kritizuje rozdílný přístup k povolené ziskovosti pro nárok na podporu u jednotlivých obnovitelných zdrojů energie, tak jak s ním počítá vládní návrh, který je na programu aktuální schůze Sněmovny.
Podle aktuálního návrhu by solární elektrárny měly povolenou nejnižší ziskovost, a to až čtyřprocentní body pod ostatními obnovitelnými zdroji. Zástupci asociace navrhli řešení, které je založené na rovném přístupu ke všem subjektům v oboru a na zvýšení zdanění pro větší solární projekty z let 2009 a 2010. Ministerstvo průmyslu a obchodu trvá na svém návrhu, který vychází z takzvané notifikace schválené Evropskou komisí.
Soláry s nejnižším povoleným ziskem
Návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie schválila vláda na konci dubna. MPO v ní počítá s tím, že takzvané vnitřní výnosové procento (IRR) bude pro různé obnovitelné zdroje rozdílné. U solárních zdrojů vláda přímo na jednání bezprecedentně upravila přípustnou výši IRR z původně navrhovaných 8,4 procenta na 6,3 procenta. U dalších obnovitelných zdrojů IRR na maximální možnou výši a návrh MPO neupravovala. U vodních, větrných a geotermálních elektráren to bude sedm procent, pro výrobu elektřiny z biomasy 9,5 procenta a u bioplynu 10,6 procenta.
Hrozí soudní spory
Z ekonomické a právní analýzy, kterou Komora OZE provedla společně s poradenskou společností EY, vyplývá, že aktuální vládní návrh přináší nejistotu pro investory a bankovní sektor včetně pravděpodobnosti velkého počtu soudních sporů a arbitráží. Nevýhodou je podle asociace také zcela nejistá výše výnosu pro stát, komora proto předkládá poslancům vlastní návrh řešení.
Jedna sazba pro všechny
„Navrhujeme stanovit jednotné IRR pro všechny typy zdrojů ve výši 10,6 procenta, přičemž navýšení IRR pro fotovoltaické elektrárny (FVE) musí být doprovázeno účinným zvýšením solárního odvodu pro větší FVE s výkonem nad 30 kilowattů. Pro fotovoltaiky z roku 2009 ve výši deset procent a u solárů z roku 2010 navýšením z deseti na 20 procent z výnosů z prodeje elektřiny. Toto nastavení sníží náklady na veřejnou podporu obnovitelných zdrojů ve výši 4,7 až 5,5 miliardy korun ročně,“ uvedl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.
Podle komise nelze použít jednu sazbu
Podle ministerstva průmyslu nelze použít jiné hodnoty IRR, než jsou stanoveny v notifikačním rozhodnutí. „MPO bylo a je v kontaktu s EK, ukazovali jsme jim návrh dvou IRR pro palivové a nepalivové zdroje, zároveň jsme je informovali o meziresortním připomínkovém řízení, kde byl návrh jednoho IRR na 10,6 procenta. EK nám odpověděla, že není možné používat jiné hodnoty IRR než jsou v notifikačním,“ uvedl náměstek MPO René Neděla. Podle komory je tvrzení, že navrhované jednotné IRR se odchyluje od hodnot IRR uvedených v notifikačních rozhodnutích, založena na zmatečných podkladech, které Česko dříve EK poskytlo. Komise podle Chalupy ČR sdělila, že vlastní nastavení IRR je možné, je však nezbytné je vysvětlit.
Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) už dříve uvedl, že očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. Celkem každoročně získávají takzvané podporované zdroje energie na podpoře přes 40 miliard Kč. Loni to bylo 45,4 miliardy Kč, solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun.