Půl tuny rtuti. Největšími znečišťovateli jsou opět uhelné elektrárny
Největšími znečišťovateli ovzduší v Česku byly i v loňském roce hnědouhelné elektrárny. Vypouštěly nejvíce tun skleníkových plynů, ale i rtuti, u které dokonce došlo proti předchozímu roku k několikanásobnému nárůstu.
U elektrárny Chvaletice došlo k mnohonásobnému navýšení emisí rtuti oproti roku 2018 až na 536 kg za rok. Za chvaletickou elektrárnou skončily elektrárny Počerady a Prunéřov společnosti ČEZ s 389 respektive 359 vypouštěnými kg, což je rovněž výrazný meziroční nárůst.
Nejvíc skleníkových plynů z Prunéřova
Co se skleníkových plynů týče, opět žebříček ovládla společnost ČEZ a její elektrárny Prunéřov, Počerady a Tušimice v Ústeckém kraji. Prunéřov zvýšil emise oxidu uhličitého, oxidu dusného a metanu na 5,13 milionu tun, Počerady vypustil 4,7 milionu a Tušimice 4,3 milionu tun.
Řešením je zrychlení útlumu uhelné energetiky
„Hnědouhelné elektrárny jsou stále zdaleka největšími emitenty skleníkových plynů i prudce jedovaté rtuti v Česku a český stát, místo toho, aby tyto zdroje rychle utlumil, jim uděluje výjimky z emisních limitů, aby je nemusely plnit. Naproti tomu vláda nedostatečně podporuje rozvoj ekologických solárních zdrojů a jejich provozovatelům stále hází klacky pod nohy, naposledy návrhem na snížením výnosového procenta pro nárok na podporu na nejnižší možnou úroveň,“ říká předseda institutu pro energetiku Ivan Noveský.
ČEZ pomalu přechází na obnovitelné zdroje
ČEZ podle mluvčího Ladislava Kříže pokračuje v postupném přechodu k nízkoemisní až bezemisní výrobě elektřiny, postavené na obnovitelných zdrojích a jaderné energetice, doplněné paroplynovými zdroji pro potřeby teplárenství. Lokalita Prunéřov podle něj v letošním žebříčku klesne, neboť ČEZ trvale odstavil elektrárnu Prunéřov I.
„Meziročně ČEZ odstavil i dalších 500 megawattů (MW) uhelných bloků. Došlo k zavření 2 bloků o výkonu 220 MW v elektrárně Ledvice, bloku elektrárny Dětmarovice s výkonem 200 MW a výrobních bloků ve Vítkovicích o výkonu téměř 80 MW. V souhrnu aktuálně zavřených téměř 1000 MW se rovná jednomu temelínskému bloku,“ uvedl Kříž. Další elektrárny podle něj budou následovat.