"Celorepubliková energetická osvěta"

JSEM VÁŠ NEJDRAŽŠÍ JISTIČ

JSEM VÁŠ NEJDRAŽŠÍ JISTIČ

JSEM VÁŠ NEJDRAŽŠÍ JISTIČ

Kdyby uměl mluvit, představil se Vám sám. Kdo? No přece Váš jistič 3x25A, který nový koupíte za nějakých 370,- Kč a který máte doma u elektroměru a musíte za něj platit každý měsíc paušál, stanovený ERÚ. Paušál platíte každý měsíc, ať elektřinou šetříte či plýtváte. Paušál platíte distribuční společnosti, bez ohledu na to, od kterého obchodníka kupujete elektřinu. Na jednu cenu za dodanou elektřinu můžete zapomenout již od roku 2006, kdy ČR aplikovala rozhodnutí EU o tzv. unbundlingu. Unbundlig je česky řečeno rozbití funkčního jednoduchého systému několika velkých energetických společností na mnoho velkých energetických společností. Vytvořením mnoha nových velkých společností v řetězu, zvlášť pro oblast výroby, přenosu, distribuce, obchodu a distribuce elektřiny, se logicky podstatně znásobily náklady na tyto činnosti. Proto musela výrazně vzrůst i celková cena dodané elektřiny, aby se tyto náklady zaplatily a noví vlastníci všech těchto nových společností měli zisk. Dle oficiálních statistik ERÚ a ČEZ růst koncové ceny elektřiny pro maloodběratele – domácnost vzrostl z 2,60 Kč/kWh v roce 2005 na 4,80 Kč/kWh v roce 2008. A pokud má být jednou z největších výhod unbundlingu pouze rozpad celkové ceny elektřiny na jednotlivé složky, pro většinu spotřebitelů prakticky nesrozumitelných, pak asi opravdu lze jen velmi těžko mluvit o jakýchkoliv výhodách.

Všichni účastníci řetězce se snaží mít co největší zisky bez ohledu na to, kolik elektřiny sítí proteče. Proč by měli být distributoři výjimkou? Zvyšování cen se po roce 2010 začalo svádět na solární elektrárny. Ale to stále nestačilo, snahy o skokové navyšování neustávaly. V roce 2015 překazila jeden z těchto pokusů předsedkyně ERÚ Alena Vitásková v zájmu spotřebitelů, ale k veliké nelibosti distributorů i vlády. Významné skokové navýšení plateb za jističe, připravené skupinou na ERÚ a MPO v režii distributorů, pod zcela nevinným názvem Nová tarifní struktura (NTS), mělo zajistit obrovský nárůst zisků distributorů a to i za cenu velkého poškození zejména sociálně slabších spotřebitelů.

Místo ochrany spotřebitelů odsouhlasila nová rada ERÚ pro rok 2019 významné navýšení pravidelné měsíční platby za jistič, např. v případě sazby D25d se zvýšil poplatek z 116,- Kč v roce 2017 až na 255,- Kč v roce 2019. Cenu nového jističe 3x25A ve výši 370,- Kč uhradí spotřebitel distributorovi za necelé 2 měsíce a pak se již jedná o zisk. Při počtu více než 5 milionů maloodběratelů může výnos českých distributorů, pouze z poplatků za jističe, činit více než 15 miliard Kč za rok.

Sazba D25d, dodavatel PRE, od 3×20 do 3×25 A

Ivan Noveský zakládal v roce 2001 ERÚ a v letech 2016/2017 jeho 1. místopředsedou

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás