"Celorepubliková energetická osvěta"

Distributoři začnou montovat chytré elektroměry. Zaplatí je zákazníci

Distributoři začnou montovat chytré elektroměry. Zaplatí je zákazníci

Distributoři začnou montovat chytré elektroměry. Zaplatí je zákazníci

Tuzemští distributoři elektřiny musí do konce roku 2027 nainstalovat nejméně 850 tisíc takzvaných chytrých elektroměrů za miliardy korun. Vyplývá to z nové vyhlášky o měření elektřiny, která začala platit počátkem letošního roku. Instalaci nových chytrých měřících zařízení přitom chtějí promítnout do faktur za elektřinu.

Změna se bude týkat všech odběratelů se spotřebou nad šest megawatthodin ročně. Představuje to zhruba 850 tisíc z celkových šesti milionů zákazníků. „Do této kategorie spadají firmy, ale i domácnosti s vyšším odběrem, například ty s elektrickým vytápěním nebo ohřevem vody. Instalace smart meterů se také týká zákazníků, kteří mají doma fotovoltaiku nebo elektromobil,“ vysvětluje projektový manažer společnosti EG.D Tomáš Samuel.

Zaplatí je odběratelé

Podle Energetického regulačního úřadu jde o nutné investice, takže se na jejich úhradě budou podílet všichni odběratelé energií, stejně jako v jiných případech povinných investic či obnovy sítí. „Přesný dopad na cenu ale nelze predikovat. Ve hře je i možnost, že by byly náklady spolufinancovány z některých fondů,“ uvedl pro deník E15 mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.

Zisk 9 miliard ročně

Distributoři elektřiny přitom od odběratelů inkasují zisk přibližně devět miliard korun ročně. Za posledních 15 let je to úctyhodných 135 miliard, které v čistém vydělali. Není důvod, proč by nutnou výměnu elektroměrů neměli z tohoto zisku zaplatit.

Distributoři už se na budování chytrých sítí připravují, zatím je ovšem testují pouze lokálně. Například distribuční společnost EG.D spadající pod německý E.ON realizuje pilotní projekty na Písecku, v Mirovicích, Pacově nebo části Brna. Celkem se tam do konce roku chystá nainstalovat třicet tisíc chytrých elektroměrů. Umožní nejen dálkové sledování spotřeby elektřiny, ale také monitorovat tok elektřiny od odběratele do sítě.

Měřáky za miliardy

Energetický regulační úřad předpokládá, že jen do roku 2027 zaplatí distributoři za nové měřáky několik miliard korun. „Celkové investice spojené s digitalizací sítě, zavádění chytrého měření a obecné přizpůsobení sítí novým požadavkům vyjdou za stejnou dobu na nižší desítky miliard korun,“ dodal Kebort.

Jen samotný ČEZ, který pokrývá zhruba dvě třetiny tuzemské distribuční sítě, se na digitalizaci své sítě chystá v nejbližších letech vynaložit zhruba 23 miliard. Společnost PREdistribuce, která zajišťuje rozvod elektřiny v hlavním městě, věří, že konečný cenový dopad bude mírnější, protože investice přinesou i částečné úspory.

Dosavadní sítě byly založeny na jednosměrném toku elektřiny od velké elektrárny přes distribuční sítě až ke spotřebiteli. Digitalizovaná distribuční síť bude počítat s obousměrným tokem energie – ke spotřebiteli i od spotřebitele. Díky digitalizaci tak budou moci na energetický trh vstoupit i sami zákazníci, kteří budou smět elektřinu vyrábět, skladovat a také poskytovat takzvanou flexibilitu. Tou se míní systém, v němž bude domácnost nebo firma snižovat a zvyšovat spotřebu podle potřeb sítě na základě předem dohodnutých podmínek s distributorem.

One thought on “Distributoři začnou montovat chytré elektroměry. Zaplatí je zákazníci

  1. Prostředky to i ušetří. Nebude se ručně chodit odečítat. Současné elektroměry se dají prodat na východ do zemí, kde jsou mechanické.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás