Korporace brání zkrocení pandemie. Nechtějí zavřít, míní komentátor Leschtina
Česká vláda otálí se zavedením podle některých expertů nejúčinnější zbraně proti šíření pandemie koronaviru, kterou je uzavírání průmyslových podniků, uvedl komentátor Jiří Leschtina na stanici ČRo Plus.
Velké koncerny a korporace, které patří k největším ohniskům nákazy, se omezování výroby úspěšně brání. Podle něj tak jen sklízíme trpké plody prorůstání politiky a velkého byznysu, které se táhne od polistopadové transformace až po dnešek.
Silná průmyslová lobby
„Jedna věc je na novém pokusu o utažení proticovidových šroubů v zemi zvlášť pozoruhodná. Snadnost, s jakou vláda podléhá odporu vedení Hospodářské komory, Svazu průmyslu a další podnikatelské lobby, k použití nejúčinnější zbraně: uzavření průmyslových podniků, které patří k největším zřídlům nákazy,“ uvedl Leschtina na stanici ČRo Plus.
Lidé se tak podle něj zase jednou mohli přesvědčit, jak nepřiměřenou ekonomickou sílu a politickou moc mají představitelé velkého byznysu, když dokázali navzdory naléhavým doporučením epidemiologů zabránit vylidnění průmyslových, výrobních či skladových provozů, jejichž zaměstnanci jsou ve zvýšené míře vystaveni pandemické vlně, která se vymkla kontrole.
Počátky v 90. letech
Počátky současného stavu je přitom nutné hledat v institucionálním propletenci kvaziprivátních či lépe skrytě státních bank a jimi založených investičních privatizačních fondů, které v průběhu 90. let byly hlavním motorem privatizace.
V takto nastaveném prostředí mohli novodobí privatizátoři, zaštítěni vztahy s vrcholnými politiky, získávat od bank neomezené a často nikdy nesplacené úvěry pro svůj privatizační byznys.
Klientelistická symbióza sféry politiky a byznysu se dál upevnila v následujícím desetiletí, kdy se politický parazitismus soustředil na systém veřejných zakázek a dotací z eurofondů.
Politolog Michal Klíma v této souvislosti mluví o privatizaci a kolonizaci samotných politických stran zdola a shora. Zvlášť výmluvným symbolem éry kolonizace politiky se stala luxusní dovolená v Toskánsku, kde společně pobývali čerstvě padlý premiér Mirek Topolánek, generální ředitel ČEZ Martin Roman, Roman Janoušek a další vrcholní lobbisté té doby.
Na vrcholu je Babiš
„Zlatým hřebem“ probyznysové politiky ale podle Leschtiny byl nástup k moci Andreje Babiše, jehož postava se prolíná prakticky všemi dějstvími exkluzivních vztahů mezi byznysem a vrcholnou politikou.
Od jeho působení v socialistickém podniku zahraničního obchodu přes predátorské tažení v české chemii, zemědělství a potravinářství, v němž klíčovou roli hrály jeho zákulisní vztahy s vrcholnými politiky.
A těžko si představit, že premiér bude srozuměn s vypínáním ekonomiky, která by postihla i mnohé firmy „agrofertího“ impéria.
„Lépe než epidemiologům bude ministerský předseda rozumět někdejšímu ministrovi Čalfovy a Klausovy vlády a nynějšímu šéfovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhému, který o home office mluví jako o placené dovolené. A který počátkem února, kdy už bylo jasné, že se řítíme do dalšího průšvihu, volal po rozvolnění, a to i za cenu většího počtu nemocných. Co však již nedodal, že nejkrutější cenou za větší počet nemocných je i větší počet mrtvých,“ uzavřel Leschtina.
Zdroj foto: auto-mania.cz