Fámy a pravdy o solárech
Pojďme si společně udělat jasno v informacích, které kolují o fotovoltaice. Je pravdou, že náklady, které do nákupu investujete, se nevrátí? Budete muset o solární panely pravidelně pečovat? Odpovědi přinášíme v tom to článku. Možná vám pomohou v rozhodování, zda si pořídit malou elektrárnu i na střechu vašeho domu.
Investice do solárních panelů je nerentabilní
Instalování fotovoltaické elektrárny je spojeno s investičními náklady, které se odvíjí od počtu solárních panelů, technického provedení, kvalitě a dalších kritériích. V porovnání s dobou před deseti lety investiční náklady výrazně poklesly. Když k tomu připočteme možnost využít státem podporovanou dotaci z programu Nová zelená úsporám, nemusíte se o návratnost vložených prostředků obávat. Odborná veřejnost i stávající majitelé solárních elektráren potvrzují, že částky na pořízení se díky sníženým výdajům na spotřebu elektřiny ze sítě vrátí během zhruba deseti až 15 let. Poté přináší už jen úsporu.
Solární panely jsou poruchové
Firmy vyrábějící solární panely neustále investují do vývoje a fotovoltaika tak doznala v posledních letech výrazný posun. „V Innogy poskytujeme záruky 25 let na výkon panelů ke všem námi dodaným fotovoltaickým systémům a garantujeme pokles výkonu po 25 letech provozu nanejvýš o 20 %. Samozřejmostí je používání jen těch kvalitních a prověřených komponentů,“ popisuje Petr Kalčev pro Deník víkend.
Solární panely potřebují neustálou péči
Kromě pravidelných servisních prohlídek nevyžadují fotovoltaické elektrárny žádnou speciální péči. Povrch panelů je upraven samočistící vrstvou, která je v případě běžného zanesení jednoduše spláchnuta kapkami deště. Dostatečné naklonění zajistí, že z nich v zimě sám sklouzne sníh a odolné jsou i proti krupobití.
Před instalací vás čeká hromada formulářů
Pravdou je, že v případě pořízení solární elektrárny, musíte na úřady pro příslušná povolení. Také čerpání státní dotace se neobejde bez vyplnění potřebných formulářů. Na druhou stranu existuje řada firem, které zadministrují vše za vás a vy se tak vyhnete frontám na úřadech.
Solární panely zdražují elektřinu pro ostatní, protože zatěžují síť
Domácnosti s vlastním solárním zdrojem energie nezatěžují sít, neboť elektřina je spotřebována v dané lokalitě. Jde o decentralizovaný zdroj energie, díky kterému není rozvodná soustava přetěžována. Je-li navíc elektrárna doplněna o možnost akumulace do baterie, distribuční síť jí není vůbec dotknuta a energie může být využita kdykoliv. Domácnost se tak stává energeticky soběstačnou a to dokonce i v případě výpadku elektrického proudu.