Spotřeba elektřiny stoupla, rostla výroba z obnovitelných zdrojů
Tuzemská spotřeba elektřiny v minulém roce rostla o 5,4 procenta. Zvýšila se přitom u všech typů odběratelů, tedy u domácností, malých podniků i velkoodběratelů. Nejsilněji meziročně rostla v dubnu, který byl v roce 2020 silně ovlivněn proticovidovými opatřeními, a to o 22 procent.
Naopak nejnižší výsledek mělo září, které bylo jedním ze dvou měsíců, kdy spotřeba meziročně klesla. Vyplývá to z údajů ČEZ Distribuce, která pokrývá 66 procent území ČR.
„Spotřeba elektřiny v Česku rostla v loňském roce napříč všemi segmenty. Z hlediska českého hospodářství je to dobrá zpráva, protože jde o znak zvyšující se ekonomické aktivity. Podniky získávají zakázky, a tím pádem více vyrábějí,“ uvedl generální ředitel ČEZ a 1. viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Daniel Beneš.
Rostla výroba z obnovitelných zdrojů i jádra
Výroba elektřiny ze solárních, větrných a vodních elektráren loni přitom podle společnosti Amper Meteo proti předchozímu roku vzrostla o 4,3 procenta a pokryla 6,6 procenta celkové spotřeby v ČR, což představovalo 4,8 terawatthodin (TWh.). Například jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily loni meziročně výrobu o tři procenta a dosáhly druhé nejvyšší výroby od svého zprovoznění. Do přenosové soustavy dodaly 30,73 TWh elektřiny.
Nejvíce zvýšily spotřebu domácnosti
Struktura spotřeby ukazuje jednoznačný růst ve všech sektorech. Zatímco předloni odběr u největších odběratelů oslabil, v minulém roce se zvýšil o 4,4 procenta. Menší firmy, které mnohdy fungují jako subdodavatelé velkých firem, odebraly o 0,5 procenta elektřiny více. Spotřeba domácností stoupla o 9,5 procenta.
Více než před covidem
Spotřeba v roce 2021 stoupla nejen oproti roku 2020, ale i v porovnání s rokem 2019. Proti poslednímu předcovidovému období loni vzrostla o 1,9 procenta, a to zejména vyššímu odběru domácností, což mohlo souviset s tím, že Češi trávili doma více času, byli častěji na home office nebo distanční výuce. Spotřeba mezi velkoodběrateli byla v roce 2021 proti roku 2019 zhruba o tři procenta nižší.